حقوق بشر

گنج‌زاده؛ آخرین طلای ایران در توکیو

نمایندگان کاراته ایران روزگذشته در آخرین روز مسابقات المپیک ۲۰۲۰ به میدان رفتند و در نهایت با کسب مدال طلای گنج‌زاده کاروان ایران تعداد مدال طلای خود را به عدد ۳ رساند و  به‌کار خود در این رقابت‌ها پایان داد.

وضعیت  عباسعلی

حمیده عباسعلی، نزدیکترین دختر کاروان ایران به تاریخ‌سازی برای ورزش کشور در بازی‌های المپیک توکیو بود. او که با کسب دو مدال جهانی کاراته راهی بازی‌های المپیک توکیو شده بود فرصت رسیدن به مدال برنز را داشت، ولی مصدومیت زانو که یکسال و اندی پیش به سراغش آمده بود، در بدترین موقع ممکن سرراهش قرار گرفت. عباسعلی که در وزن مثبت ۶۱ کیلوگرم کاراته به مصاف رقبا رفته بود با دو برد و یک شکست در آخرین بازی مرحله گروهی فقط به یک پیروزی نیاز داشت تا به مدال برنز برسد، ولی مصدومیت ثانیه‌های پایانی، مانع از آن شد که او بتواند با صددرصد توان برابر رقیب چینی‌اش حاضر شود، این موضوع باعث شد بازی را ببازد و حسرت رسیدن به مدال برنز را بر دل کاروان ایران بگذارد. حمیده عباسعلی در شرایطی فقط چندثانیه تا رسیدن به مدال برنز المپیک فاصله داشت که می‌توانست تاریخ‌ساز هم شود و جاپای کیمیا علیزاده‌ای بگذارد که چندسال پیش در المپیک ریو، اولین مدال تاریخ ورزشکاران زن ایران را در بازی‌های المپیک به‌دست آورد. کیمیا در رشته تکواندو برای تیم‌ملی ایران به میدان رفت و نهایتا موفق به کسب مدال برنز شد. مهاجرت کیمیا از ایران، اما حساب و کتاب‌ها را به‌هم‌ریخت و بسیاری امیدوار بودند حمیده عباسعلی بعداز آن اقدام کیمیا، تبدیل به دیگر دختر ایرانی شود که می‌تواند مدال المپیک را لمس کند. با این حال، مصدومیت و البته یکی دو غفلت کوچک، نه‌تنها مدال را از دست حمیده پراند بلکه مانع از تاریخ‌سازی او در بازی‌های المپیک شد. حالا با اتمام کار ورزشکاران زن ایرانی در بازی‌های المپیک، همچنان تنها مدال تاریخی که ایران در بخش زنان به‌دست آمده مربوط به کیمیا علیزاده است؛ ورزشکاری که دیگر با پرچم ایران در رقابت‌ها جهانی مسابقه نمی‌دهد.

  شرایط

غلامرضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی و سرپرست گروه پزشکی اعزامی ایران به المپیک توکیو ۲۰۲۰، در رابطه با آخرین وضعیت حمیده عباسعلی، اظهارکرد: پس از ارجاع ورزشکار به پلی‌کلینیک دهکده المپیک معاینات توسط ارتوپد و متخصص انجام و MRI  گرفته شد. وی ادامه داد: حمیده عباسعلی مشکوک به پارگی ربا  و آسیب‌دیدگی استخوان درشت‌نی (تیبیا) پای سمت چپ است.

  طلای  گنج‌زاده

تنها کاراته‌کای مردان ایران در المپیک توکیو و دارنده یک مدال طلا و ۲ نقره جهان، در دور نخست رقابت‌های گروهی وزن ۷۵+ کیلوگرم، برابر ایوان‌کوسیچ دارنده مدال طلای جهان ۲۰۱۸ از کرواسی به روی تاتامی رفت و در پایان با نتیجه ۳ بر یک به برتری رسید. گنج‌زاده در دومین دیدار مرحله گروهی برابر طارق حامدی از عربستان به نتیجه تساوی رضایت داد. او در سومین مبارزه مقابل بریان‌ایر از آمریکا ۶ بر صفر و در چهارمین مبارزه مقابل دانیل‌گایسینسکی از کانادا با نتیجه ۲ بر یک به برتری رسید. گنج‌زاده در مجموع با ۳ پیروزی و یک تساوی به‌عنوان سرگروه راهی مرحله نیمه‌نهایی المپیک توکیو شد. گنج‌زاده در مرحله نیمه‌نهایی مقابل اوگورآکتاش دارنده مدال برنز جهان و نفر نخست رنکینگ از ترکیه با نتیجه ۲ بر ۲ و با امتیاز سانشو به برتری رسید و راهی فینال المپیک توکیو شد. او در دیدار فینال برابر طارق‌حامدی از عربستان در حالیکه پس از یک دقیقه با نتیجه ۴ بر یک عقب بود با ضربه محکم پای چپ حریف عربستانی بر روی صورتش به روی تاتامی افتاد و در حالت بیهوشی قرار گرفت. گنج‌زاده سپس با برانکارد از تاتامی خارج شد. پس از این اتفاق ۵ داور میدان وارد شور شدند و در نهایت کاراته‌کای عربستانی را به‌دلیل وارد ضربه محکم به گنج‌زاده دیسکالیفه اعلام کردند تا مدال طلا از آن سجاد گنج‌زاده شود. اما شدت ضربه به‌حدی بود که گنج‌زاده هیچ حرکتی نداشت و او را با برانکارد از سالن خارج کردند تا وضعیت او نگران‌کننده به‌نظر برسد. در نهایت گنج‌زاده در مراسم اهدای مدال شرکت کرد.

رتبه  ایران

کاروان ورزشی ایران به‌نام «ستارگان ایران‌زمین» با ۶۶ ورزشکار در ۱۷ رشته ورزشی راهی المپیک ۲۰۲۰ توکیو شد. ایران در رشته‌های ورزشی کشتی‌آزاد و فرنگی، وزنه‌برداری، تکواندو، بوکس، تیراندازی، تیروکمان، قایقرانی، تنیس‌روی‌میز، دوچرخه‌سواری، دوومیدانی، شمشیربازی، والیبال، بسکتبال، جودو، شنا، بدمینتون و کاراته شرکت کرد. تیراندازی، کشتی ‌آزاد‌وفرنگی، وزنه‌برداری و کاراته رشته‌هایی بودند که موفق شدند هفت مدال ( ۳ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز) را برای ایران به‌دست آورند تا کاروان ایران تاکنون در جدول مدالی در رده  ۲۷ قرار بگیرد. ایران در المپیک ریو با ۳ طلا، یک نقره و ۴ برنز در رده ۲۵ و در المپیک ۲۰۱۲ لندن با ۷ مدال طلا، ۵ نقره و یک برنز در رده هفدهم قرار گرفته بود. ایران در المپیک توکیو ۳ طلای ریو را تکرار گرفت اما یک نقره بیشتر از المپیک قبل گرفت ضمن اینکه در المپیک ۲۰۱۶ کاروان ایران نسبت به امسال ۲ برنز بیشتر داشته است. در توکیو، سجاد گنج‌زاده در کاراته، جواد فروغی در تپانچه‌بادی و محمدرضا گرایی در کشتی‌فرنگی سه طلایی کاروان ایران بودند. علی داودی در وزنه‌برداری و حسن یزدانی در کشتی‌آزاد نیز صاحب مدال نقره شدند. امیرحسین زارع در کشتی‌آزاد و محمدعلی ساروی در کشتی‌فرنگی نیز ۲ برنزی ایران بودند. در این دوره اتفاقات قابل‌توجهی برای کاروان ایران رخ داد که مهمترین آن کسب مدال طلای جواد فروغی در تپانچه بود که او توانست در این دوره تاریخ‌ساز و شگفتی‌ساز شود و برای نخستین‌بار در تاریخ تیراندازی مدال کسب کند. او همچنین اولین مدال طلای کاروان را کسب کرد. حسن یزدانی در این دوره در لحظات پایانی مسابقه فینال در حالی که تا آستانه قهرمان‌شدن رفت اما در ۱۷ ثانیه پایانی به تیلور باخت و رنگ مدال طلا را با نقره عوض کرد و بسیار ناراحت شد.

آرمان‌ملی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا