حقوق بشر

در جریان یک تجمع اعتراضی؛ کشته شدن یک شهروند بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در نقده

تیراندازی منجر به فوت این شهروند زمانی رخ داد که شماری از شهروندان در مقابل کلانتری شماره ۱۱ در مرکز شهر، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۱۶ مرداد ماه، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی شماری از شهروندان در مقابل کلانتری شماره ۱۱ شهر نقده، یک فرد بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی جان خود را از دست داد. همچنین گفته می شود که ماموران به سمت اجتماع شهروندان اقدام به پرتاب گاز اشک آور نیز کردند.

هویت این شهروند محمد علیزاده، ۲۷ ساله عنوان شده است.

خبرگزاری بی بی سی فارسی در این خصوص نوشت: تیراندازی منجر به فوت این شهروند زمانی رخ داد که شماری از شهروندان در مقابل کلانتری شماره ۱۱ در مرکز شهر، دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

در این گزارش همچنین اشاره شده که تیراندازی (گلوله‌های ساچمه‌ای) به سمت شهروندان توسط نیروهای گارد ویژه صورت گرفته و آنها همچنین به سمت اجتماع شهروندان اقدام به پرتاب گاز اشک آور کردند.

شلیک نیروهای نظامی و امنیتی به شهروندان در شهرهای مختلف کشور امری مسبوق به سابقه است. این امر در مواردی منجر به آسیب‌های دائمی و یا جان باختن شهروندان می‌شود.

در ماده ۷ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری آمده است: “مأمورین موضوع این قانون هنگام بکارگیری سلاح باید حتی‌المقدور پا را هدف قرار بدهند و مراقبت نمایند که اقدام آنان منجر به فوت نشود و به اشخاص ثالث که دخیل در ماجرا نمی‌باشند آسیب نرسد.” در تبصره‌ این ماده نیز گفته شده که “‌مواظبت و مراقبت از حال مجروحین بر عهده‌ی مأمورین انتظامی است و باید در اولین فرصت آنان را به مراکز درمانی برسانند.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا