اخبار

تمام رکوردهای کرونا در تهران شکست؛ سراسر استان در وضعیت قرمز

۱۵۶ مرگ، ۲۴۰۰ بستری و ۲۵ هزار مراجعه سرپایی تنها در یک روز در استان تهران. این آخرین وضعیت کرونایی پایتخت و شهرهای اطراف آن است. پیش‌بینی یک مقام مسئول: ممکن است در روزهای آتی باز هم افزایش مرگ و میر داشته باشیم…..

به گزارش دویچه وله، حال تهران خوب نیست. همه تخت‌های بیمارستان‌ها پر است و پیش‌بینی می‌شود در روزهای آتی آمار مرگ و میر باز هم افزایش یابد. اینها گفته‌های نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران است.

به گفته او ۱۵۶ مرگ در عرض ۲۴ ساعت در روز یکشنبه ۱۷ مرداد بالاترین آمار مرگ و میر در استان تهران از ابتدای شیوع کرونا بوده است. این مقام مسئول عنوان کرده در روز یادشده “همه رکوردها در خصوص کرونا در تهران ثبت شده است.” او اضافه کرده، ده هزار و ۶۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌ها بستری هستند و بالغ بر ۲۴۰۰ بستری روزانه در این استان به ثبت رسیده است.

دکتر توکلی گفته همه تخت‌های بیمارستان‌ها پر است و بیماران در تخت‌های اورژانس منتظر خالی شدن تخت می‌مانند. به گفته او: «فعلا هیچ تصوری برای زمان رسیدن به قله پیک پنجم وجود ندارد، زیرا ماهیت ویروس جهش یافته چنین است. اگر موفق می‌شدیم ۷۰ درصد جامعه مشمول واکسن را واکسینه کنیم می‌توانستیم نظر دهیم، اما چون این اتفاق نیفتاده ممکن است تا ابتلای ۷۰ درصد جامعه پیش‌روی کنیم. تنها پیش‌بینی فعلی این است که در روزهای آتی بازهم افزایش مرگ و میر را خواهیم داشت.»

در عزاداری شرکت نکنید!

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران علت اصلی بالا رفتن میزان ابتلا به این بیماری در این استان را “جمع‌های خودمانی، غیر رسمی، ویلاهای اجاره‌ای و حضور در رستوران‌ها” دانسته است.

به گفته او آمار مرگ و میر در کودکان به شدت بالا رفته و ۸۰ درصد مراجعان کرونایی کودک هستند.

نادر توکلی نسبت به برگزاری مراسم محرم هشدار داده و گفته است: «قاعدتا شرکت در هیچگونه مراسم عزاداری رسمی توصیه نمی‌شود. اجتماعات بیش از یک ساعت حتی در فضای باز توصیه نمی‌شود؛ زیرا تجمع بیش از یک ساعت خطر آفرین است و احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد.»

او در نهایت از کسانی که قصد شرکت در چنین مراسمی را دارند خواسته تا از دو ماسک استفاده کنند.

سه‌شنبه ۱۹ مرداد (دهم اوت) برابر است با اول محرم. عزاداری‌های این ماه معمولا در ده روز اول برگزار می‌شود و از هفتم تا دهم محرم به اوج خود می‌رسد. سال گذشته نیز برگزاری عزاداری‌های دسته جمعی باعث بالارفتن ناگهانی آمار کرونا در کل ایران شد.

تسریع واکسیناسیون؛ اولین چاره

معاون ستاد کرونای تهران سه اولویت را برای مقابله با وضعیت کرونایی این استان برشمرده است: «تسریع واکسیناسیون با کاهش بروکراسی که در هر مکان بتوان واکسن تزریق کرد. نکته دوم فرهنگسازی در راستای کاهش ساده‌انگاری است و نکته سوم افزایش نظارت‌ها است تا ضمانت اجرایی برای تشدید پروتکل‌ها داشته باشیم و شاهد بهتر شدن شرایط باشیم.»

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در استان تهران نیز در اظهاراتی جداگانه، سخنان معاونش را تایید کرده و گفته تهران و سایر شهرهای استان در وضعیت قرمز قرار دارند و این وضعیت در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت.

به گفته علیرضا زالی “با توجه به اینکه ۲۰ هزار بیمار سرپایی مراجعه کننده به مراکز درمانی داشته‌ایم تهران در وضعیت قرمز است.”

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی ایران، نیز در یک توییت همه حرفها را زده است. او از کسانی که برای “تحدید ورود واکسن بیانیه دادند” خواسته تا امروز پاسخگو باشند. این در حالی است که علی خامنه ای، دی‌ماه ۹۸ در آغاز روند واکسیناسیون جهانی کرونا، ورود واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی به ایران را ممنوع اعلام کرد.

طی شبانه روز گذشته بر اساس آمار دولتی؛ ۵۸۸ نفر در ایران به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت ایران طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌ند.

با این احتساب رکوردهای ابتلا، بستری و فوتی ناشی از کرونا در این کشور شکسته شده است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت ایران، مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۴ هزار و ۶۰۳ نفر و مجموع بیماران کووید۱۹ در این کشور به ۴ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۵۳۷ نفر رسیده است.

در حال حاضر ۳۳۶ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی و ۲۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا