حقوق بشر

محسنی اژه‌ای: هیچ ایرانی مقیم خارج کشور ممنوع‌الورود نیست

این سخنان در حالی بیان می‌شود که کسانی که حتی با پاسپورت و ویزا از ایران خارج شده و در برخی موارد حتی چندین بار به ایران رفت و آمد داشته‌اند، در سال‌های اخیر دستگیر و به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

دویچه وله-غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران در جلسه شورای عالی قضایی در روز دوشنبه ۱۸ مرداد درباره بازگشت ایرانیان مقیم خارج به کشور گفت: «هیچ ایرانی که تبعه ایران و اکنون در خارج از کشور است، ممنوع‌الورود نیست و منعی برای بازگشت به کشور ندارد.»

به گفته محسنی اژه‌ای در برخی موارد که این افراد اموالی در ایران دارند بهتر است که به ایران بیایند تا “به مسائل آنها رسیدگی شود و از وضعیت بلاتکلیفی خارج شوند”.

رییس قوه قضاییه ادامه داد: «در حال حاضر افرادی در خارج از کشور هستند که اموال و امکانات آن‌ها در داخل سرپرست ندارد و برخی افراد ذینفع، آنها را برای بازگشت به کشور می‌ترسانند، اما اگر این افراد برگردند، مسائل مالی آن‌ها در یک تحقیق و بررسی ساده و دقیق روشن می‌شود.»

این در حالی است که در بسیاری موارد کسانی که اموالشان پس از انقلاب مصادره شده بود و در تمامی سال‌های گذشته هیچگونه فعالیت سیاسی نداشته‌اند، پس از بازگشت به ایران یا نتوانسته‌اند اموالشان را پس بگیرند و یا با مشکلات امنیتی و قضایی روبرو شده‌اند.

لزومی به بازداشت ممنوع‌الخروج‌ها نیست

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از سخنانش درباره کسانی که هنگام خروج از ایران، ممنوع‌الخروج بوده‌اند گفت که این افراد “می‌توانند با هماهنگی با سیستم قضایی و بدون آنکه بازداشت شوند، به کشور بازگردند”.

رییس قوه قضاییه خطاب به ضابطان این قوه گفت: «افرادی که در سالیان دور ممنوع‌الخروج بودند و اکنون نیز حکم جلب ندارند، ضرورتی ندارد صرفاً به خاطر ممنوع‌الخروج بودن، در بدو ورود به کشور دستگیر شوند و حتماً نباید این کار انجام شود.»

به گفته اژه‌ای این افراد می‌توانند “با اعلام زمان و نحوه ورودشان به مرکز ارتباطات قوه قضاییه یا دادستان‌ها، بدون نگرانی وارد کشور شوند”.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که کسانی که حتی با پاسپورت و ویزا از ایران خارج شده و در برخی موارد حتی چندین بار به ایران رفت و آمد داشته‌اند، در سال‌های اخیر دستگیر و به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.

باقر و سیامک نمازی، نازنین زاغری، ناهید تقوی، مهران رئوف و فریبا عادلخواه تنها چند نفر از این افراد هستند.

جمهوری اسلامی برخی از زندانیان دوتابعیتی را با زندانیان مرتبط با حکومت ایران در سایر کشورها مبادله کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا