از هر دری سخنی

ارز؛ نامشخص بودن آینده برجام و پیش‌بینی قیمت دلار

دلار به بالاترین سطح خود از ابتدای سال جاری رسیده و امروز سه‌شنبه نوزدهم مرداد همه‌چیز از ادامه مسیر صعودی روز قبل حکایت دارد. دلایلی مثل نامشخص بودن آینده برجام، ادامه پیشروی‌های طالبان و رسیدن آن‌ها به مرز‌های ایران طی چند روز اخیر اسکناس آمریکایی را ترغیب به افزایش قیمت می‌کردند. حالا همه این عوامل دست به دست هم دادند تا فنر دلار بعد از دو هفته آزاد شود و با رسیدن به عدد ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان، رسما به بالاترین رقم خود در سال ۱۴۰۰ برسد……

به‌گزارش فرارو؛ هفت ماه پیش، همزمان با روی کار آمدن جو بایدن از دلار ۱۵ هزار تومانی و حتی کمتر صحبت می‌شد. فعلا از این خبر‌ها نیست و امروز احتمال قدم گذاشتن دلار به کانال ۲۶ هزار تومان وجود دارد.

قیمت دلار در بازار آزاد روز دوشنبه روند صعودی داشت و با افزایش ۲۲۰ تومانی، به ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. برخلاف نیمه اول معاملات روز دوشنبه که دلار توان عبور از رقم حساس ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان را نداشت، از ظهر دیروز بالاخره رشد قیمت در بازار آزاد کلید خورد. حوالی ساعت ۱۷، تابلوی صرافی‌ها عدد ۲۶ هزار تومان را روبروی نام دلار نشان می‌دادند.

به‌نظر می‌رسد دلال‌ها قصد دارند امروز دلار آزاد را بالاتر از مرز ۲۶ هزار تومان تثبیت کنند. باید منتظر باشیم و ببینیم جو روانی فعلی که بازار را در مسیر صعودی قرار داده، دلار را تا کجا گران می‌کند. بعد از رکوردزنی‌های مکرر این روز‌های کرونا، شاید شاهد چنین سناریویی برای دلار باشیم.

عضو اتاق بازرگانی:… به ته دیگ رسیدیم

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درباره روند آتی بازار ارز گفت: اگر برجام اتفاق نیفتد، وضعیت قابل پیش‌بینی نیست. امیدواریم رییس‌جمهور جدید به نوعی با دنیا آشتی کنند.

علی شریعتی درباره روند بازار ارز اظهار داشت: من اعتقاد به این ندارم که ما بدون برجام و بدون آشتی و تعامل با دنیا می‌توانیم به راحتی کار را ادامه دهیم. دوستانی که دستی در کار دارند، می‌دانند که ما هر آنچه در چنته داشتیم، رو کردیم. ما دیگر به ته دیگ رسیدیم. به همین دلیل به نظر من اقتصاد نحیف ما دیگر این تحمل را ندارد.

وی افزود: اگر برجام اتفاق بیفتد و خبر مثبتی بشنویم، من فکر می‌کنم دلار تا ۲۰، ۲۱ هزار تومان به طور موقت کاهش پیدا می‌کند. در کل من فکر می‌کنم با این فرمون و حفظ شرایط موجود، تا پایان سال به ۳۰ هزار تومان نزدیک می‌شویم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران متذکر شد: برخی می‌خواهند نرخ دلار به ۵۰ هزار تومان برسد. اگر برجام اتفاق نیفتد و تحریم‌های دور جدید برگردد، وضعیت قابل پیش‌بینی نیست که امیدواریم این اتفاق نیفتد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا