اخبار

مرگ صعودی کرونا همچنان ادامه دارد

معاون وزارت بهداشت  از وخامت بیشتر اوضاع کرونا در ایران می‌گوید. حریرچی گفته است که هم موارد ابتلاء افزایش خواهد یافت و هم موارد مرگ. مراسم ماه محرم در پیش است. پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای در ستاد کرونا رد شده است…..

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت جمهوری اسلامی می‌گوید تا یک ماه آینده موارد ابتلاء و تا یک ماه و نیم آینده موارد مرگ صعودی خواهد بود. آن‌هم به شرط آنکه «در کشور عامل تشدید کننده تجمع» عمل نکند.

این موضوع می‌تواند اشاره‌ای غیر مستقیم به مراسم عزاداری در ماه محرم باشد. حریرچی در توضیح سخن خود خواستار تعطیلی رستوران‌ها و “محلات تجمع” شده است.

انگشت اتهام معاون کل وزارت بهداشت جمهوری اسلامی همچنین متوجه “مردمی است که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.”

به گفته او، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سراسر ایران به ۳۸ درصد رسیده است؛ حتی ۵۰ درصد مردم در ۲۳ استان در اماکن عمومی از استفاده از ماسک خودداری می‌کنند.

او در عین حال می‌گوید: «نمی‌توان همه مسئولیت‌ها را متوجه مردم دانست. اگر در واکسیناسیون دچار بد عهدی خارجیان، مسائل مالی و… نمی‌شدیم و زودتر آن را انجام می‌دادیم قاعدتا دچار چنین وضعی نمی‌شدیم.»

یکی از انتقادهای اصلی به سیاست مقابله با کرونا در ایران مربوط به روند واکسیناسیون است؛ از جمله فرمان منع واردات واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی بوده که علی خامنه‌ای در همان ابتدای همه‌گیری بیان کرده بود.

در این میان، روز دوشنبه مشاور وزیر کشور ایران خبر داده بود که پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای برای مقابله با سرایت بیشتر کووید-۱۹، در ستاد کرونا “بدون هیچ مخالفتی” رد شده است.

به گفته ایرج حریرچی، در حال حاضر (تا روز یکشنبه ۱۷ مرداد) بیش از ۵۱ هزار تخت موجود در بیمارستان‌های ایران در اختیار بیماران کرونایی قرار دارد. او در عین حال گفته است که بیمارستان‌ها حتی پیش از آن نیز تخت خالی در اختیار ندشته‌اند و اکنون «با اضافه شدن این بار یک سومی» مشکلات بیمارستان‌های ایران دوچندان شده است.

بر اساس آمار رسمی که از سوی وزارت بهداشت در روز دوشنبه ۱۸ مرداد منتشر شده، تنها در شبانه‌روز منتهی به دوشنبه ۱۸ مرداد ۵۸۸ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست‌داده‌اند.

به این ترتیب، تعداد قربانیان کرونا در ایران به مرز ۹۵ هزار نفر نزدیک شده است. همین آمار حکایت از آن دارد که ۳۳۶ شهر ایران در وضعیت قرمز قرار دارند. بر اساس همین آمار تعداد شهرهای در وضعیت قرمز سه برابر شهرهایی است که در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

شمار موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا نیز به بیش از ۴۰ هزار نفر در روز رسیده است. این در حالی است که حریرچی از افزایش مداوم موارد ابتلا در یک ماه آینده سخن گفته است.

همه‌گیری کرونا در میهن ما؛ محدودیت سفر به خراسان و حضور هیات وزارت بهداشت در مشهد

به گزارش یورو نیوز، نیروی انتظامی خراسان رضوی، در پی اوج‌گیری موارد ابتلا به کرونای دلتا در مشهد و دیگر شهرها، تأکید کرد ورود خودروهای غیربومی به این استان ممنوع شده است و از مردم خواست تا به این استان سفر نکنند.

از سوی دیگر استاندار خراسان رضوی نیز تصریح کرد که برخورد با ورود خودروهای غیربومی فقط به جریمه محدود نمی‌شود بلکه امکان قانونی ممانعت از ورود آنها به این استان وجود دارد. وی همچنین اعلام کرد شمار مسافرت‌ها به‌وسیلهٔ هواپیما، قطار و اتوبوس به این استان کاهش چشمگیری یافته است.

وی همچنین اعلام کرد هیاتی بلندپایه از وزارت بهداشت ایران، «به‌منظور بررسی چالش‌های درمان کرونا و نیازهای تجهیزاتی» راهی مشهد شده است.

طبق اعلام وزارت بهداشت ایران از ۳۳ شهرستان این استان ۲۵ شهرستان در وضعیت قرمز، ۷ شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
رسیدن ماه محرم و برگزاری مراسم مذهبی نیز به نگرانی از شیوع بیشتر ویروس کرونا را در این استان دامن زده است. این در حالی است که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از ورود انبوه زائرانی از کشورهای همسایه و نیز دیگر استان‌ها به مشهد خبر داده‌اند.

از سوی دیگر مسئولان بهداشتی استان البرز نیز اعلام کردند طی شبانه‌روز گذشته ۴ هزار تن با علائم کرونا به مراکز درمانی این استان مراجعه کرده‌اند. مقامات بهداشتی البرز از شهروندان خواسته‌اند با رعایت موازین بهداشتی کمک کنند تا موج پنجم بیماری کووید فروکش کند.

طبق آمار روز دوشنبه وزارت بهداشت ایران تعداد بی‌سابقه ۵۸۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در این کشور جان باخته‌اند.
آمار مرگ و میر «تا یک ماه و نیم دیگر» صعودی خواهد بود

ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران هشدار داده است که آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» در کشور حتی بدون در نظر گرفتن مراسم مذهبی ماه محرم «تا یک ماه و نیم» دیگر صعودی خواهد بود.

وی گفت: «متاسفانه ما تا یک ماه دیگر تعداد موارد و ابتلاهایمان بالا خواهد رفت و تا یک ماه و نیم دیگر موارد مرگ صعودی خواهد شد.»

این سخنان مقام عالی رتبه وزارت بهداشت در حالی بیان می شود که روح الله جمعه ای، مشاور وزیر کشور رژیم می گوید پیشنهاد تعطیلی کشور بدون هیچ مخالفتی در ستاد ملی کرونا و با حضور ابراهیم رئیسی، رد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا