جوانان

این حکومت یک دست بشو نیست؛ انتقاد تند بسیج دانشجویی به زاکانی

انتقادها به انتخاب علیرضا زاکانی به‌عنوان شهردار تهران که همراه با نادیده‌گرفتن قانون شرایط انتخاب شهردار رخ داده است، همچنان ادامه دارد و علاوه بر ورود سازمان بازرسی کل کشور در بیان شرایط قانونی انتخاب شهردار و ضرورت رعایت قانون موجود، حتی بسیج دانشجویی نیز خواستار استعفای زاکانی شده است……

شرق نوشته است: در‌ این‌بین در زمان بررسی صلاحیت و انتخاب شهردار، او همچنان نماینده مجلس بوده و استعفای او دیروز در مجلس اعلام وصول شد و همچنان هم نماینده مجلس است؛ بنابراین حتی با نادیده‌گرفتن مصوبه هیئت وزیران که نقض قانون است، باز‌هم انتخاب زاکانی که فردی دوشغله است، به‌عنوان شهردار تخلف قانونی دیگر شورای شهر است و این حکم قابل‌ابطال در دیوان عدالت اداری خواهد بود.

درادامه واکنش نخبگان به این انتخاب در نامه بسیج دانشجویی هفت دانشگاه معتبر کشور به زاکانی تأکید شده است: به نظر می‌رسد شما طبق قوانین، صلاحیت قانونی لازم جهت تصدی شهرداری تهران را دارا نیستید و رشته‌ تحصیلی شما یعنی پزشکی هسته‌ای، جزء رشته‌های مرتبط اشاره‌شده در گروه علوم تجربی نیست.

در ادامه نوشته شده است: «البته اخیرا فرموده‌اید که این بخش‌نامه ایراداتی دارد و شما دارای سوابق اجرائی هستید؛ لازم به یادآوری است که در زمان بقای این قانون، همه به‌صورت برابر ملزم به رعایت آن هستند و نظر شخصی افراد، تأثیری در عدم اجرای قانون ندارد».

در بخشی دیگر از این نامه آورده شده: «حضرت‌عالی در انتخابات مجلس یازدهم با رأی مردم محترم شهر قم، به‌عنوان نماینده انقلابی مردم این شهر، برای پیگیری مسائل و مشکلاتشان وارد مجلس شورای اسلامی شدید؛ با استعفای شما پس از انتخابات میان‌دوره‌ای، شهر قم به مدت دو سال بدون نماینده‌ جایگزین خواهد بود. جناب‌عالی پیش از این نیز با بیان دلایلی خود را اهل قم و خادم آن دیار عزیز معرفی کرده‌اید؛ در انتخابات اخیر مجلس نیز با وجود انتقادات گسترده احزاب، گروه‌ها و نیرو‌های انقلابی شهر قم، برای نمایندگی مردم قم در مجلس شورای اسلامی، نامزد شدید! امید است که تاکنون صدای اعتراض حوزه‌های علمیه و مردم مؤمن و شریف شهر قم را شنیده باشید.

در پایان هم نوشته است: «در همین راستا بسیج دانشجویی، از جناب‌عالی که خود زمانی در این شجره طیبه فعالیت داشته و جلودار بوده‌اید، انتظار دارد که در اسرع وقت در جلسه‌ای پاسخ ایرادات وارده را اعلام نموده و در صورت نداشتن جوابی مستدل و قانونی، از قبول سمت شهرداری تهران خودداری کرده و استعفای خود را از این مسئولیت اعلام فرمایید».

به گزارش شرق، یکی از نکات مهم این نامه مشارکت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های «دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه علامه طباطبائی، دانشگاه مذاهب اسلامی، دانشگاه صدا‌و‌سیما، دانشگاه علوم قضائی و خدمات اداری و مدرسه عالی و دانشگاه شهید مطهری» است.

دورخیز زاکانی برای ریاست‌‌جمهوری

علی بنایی، دبیرکل مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری قم، با انتقاد از تلاش زاکانی برای شهردار‌شدن و ترک مجلس گفت: همان‌طور که در ایام تبلیغات انتخابات مجلس یازدهم در سال ۱۳۹۸ هم گفته شد، باید نسبت به کسانی که می‌خواهند به جای پیگیری مطالبات مردم قم، از قم به‌عنوان نردبان رسیدن به پست و مقام استفاده کرده و برای خود جایگاه و اعتبار کسب کنند، حساس باشیم. مـتأسفانه برخی با تصمیم‌های نادرست، قم مظلوم را به نردبان یک‌طرفه تبدیل کرده‌اند.

برای تأیید حکم شهردار تهران نیازی به تغییر قانون نیست

در این بین، اعضای حامی انتخاب زاکانی برای شهرداری تهران معتقدند مرتکب عمل خلاف قانونی نشده‌اند و اتفاقا تصمیم درستی هم اتخاذ کرده‌اند و همچنان بر انتخاب خود اصرار دارند. سید‌احمد علوی، عضو شورای شهر تهران، بی توجه به انتقادات در این رابطه گفته است: که در انتخاب زاکانی، قانون مجلس، آیین‌نامه هیئت وزیران و بخش‌نامه وزیر کشور تغییر نمی‌کند و صرفا مانند سه مورد گذشته در سال‌های قبل، نواقص با صدور بخش‌نامه چهارم رفع می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا