اخبار

تورم افسارگسیخته؛ این بار خبرگزاری سپاه هشدار داد

تراز مالی دولت جمهوری اسلامی ایران در شکننده‌ترین حالت ممکن قرار دارد. حالا نه فقط کارشناسان درباره احتمال فرو افتادن ایران به ورطه ابرتورم هشدار می‌دهند، بلکه جریان تندرو نزدیک به بیت خامنه ای  هم از احتمال وقوع «تورم افسارگسیخته» صحبت می‌کند؛ جریانی که با ماجراجویی‌های سیاسی و منطقه‌ای نقشی موثر و فعال در تحریم ایران و شکل‌گیری بزرگ‌ترین بحران اقتصادی-اجتماعی تاریخ معاصر ایران داشته‌ است….

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۰ در گزارشی نسبت به وقوع «تورم افسارگسیخته» هشدار داد. در این گزارش به سه شاخص تورم تولید، نقدینگی و تشدید کسری بودجه اشاره شده که اگر فکری به حال نشود تا پایان سال به یک بحران تمام‌عیار منتهی خواهد شد.

نرخ تورم تولید در بهار ۱۴۰۰ به مرز سه رقمی شدن رسیده است. طبق گزارش مرکز آمار نرخ تورم سالانه تولید در سه ماهه نخست امسال به ۷۹ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه به رکورد ۹۴ درصد رسیده است. اعداد و ارقامی که حتی به نسبت اقتصاد پرآشوب و بحران‌زده ایران بزرگ و ترسناک به نظر می‌رسند. افزایش دو برابری هزینه تولید در یک سال، ظرف مدت کوتاهی اثر خود را در بازار مصرف‌کننده نشان خواهد داد؛ بازاری که شرایط چندان مساعدی ندارد و تا فروپاشی کامل تلنگری بیشتر فاصله ندارد.

آن طور که آخرین گزارش ماهانه مرکز آمار نشان می‌دهد، روند افزایش قیمت کالا و خدمات در اولین ماه تابستان شتاب گرفته و تورم ماهانه به نزدیک ۴ درصد رسیده است. نرخ تورم سالانه و نقطه به نقطه در تیر ۱۴۰۰ حدود ۴۴ درصد بوده است. حتی در صورت تثبیت و ادامه این روند باید انتظار داشت که نرخ تورم تا پایان سال بالای ۵۰ درصد باشد. مساله اما اینجا است که به نظر می‌رسد طی ماه‌های آینده روند منحنی قیمت‌ها صعودی باشد و رکوردهای بالاتری شکسته شود.بر پایهٔ گزارش‌های انتشار یافته از سوی مرکز پژوهشکده آمار، مرداد ماه امسال تورم تا ۴۶ درصد هم بالاتر رفته است.

آخرین گزارش‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد تا پایان خرداد ۱۴۰۰ حجم نقدینگی به نسبت اول فروردین ۱۴۰۰ با افزایش ۷ درصدی از مرز ۳۷۰۰ میلیارد تومان گذشته است. نگران‌کننده اینکه نسبت افزایش پایه پولی بیش از افزایش نقدینگی بوده است. به عبارتی موتور محرک افزایش نقدینگی افزایش میزان تزریق پول از سوی بانک مرکزی بوده است.
برخی برآوردها از تورم ۵۰ درصدی تا پایان شهریور امسال نشان دارد که از معضل بزرگ برای اقتصاد و البته معیشت کارگران و دیگر زحمتکشان جامعه خبر می‌دهد. خیز بی‌سابقهٔ تورم درحالی مطرح است که بهای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها پیشتاز تورم نقطه‌ای و سالانه هستند. به‌طوری‌که گفته می‌شود، سفرهٔ مردم در خردادماه امسال حدود ۶۳ درصد گران‌تر از همین سفره در خردادماه سال گذشته است. البته نگاهی به شاخص قیمت مواد غذایی در جهان نشان می‌دهد که قیمت مواد غذایی به‌طور میانگین در خردادماه امسال نسبت به زمان مشابه خود در سال گذشته حدود ۴۰ درصد رشد کرده است. تورمی که از سال ۱۳۵۳ بی‌سابقه بوده است. بنابراین، می‌توان این‌طور گفت که بخشی از دلیل‌های کوچک شدن سفره قشرهای کم‌درآمد و محروم میهن ما نتیجهٔ سیاست‌های بانک مرکزی و بخشی نیز تأثیر بالا رفتن قیمت‌های جهانی بر قیمت‌های داخلی بوده است. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصدِ تغییر عدد شاخص قیمت‌ها در قیاس با ماه مشابه آن در سال قبل است. با توجه به عبور نرخ تورم نقطه‌ای از ۴۷ درصد، پرسشی که مدیران ریز و درشت کشور باید به آن پاسخ دهند این است که: در خلال چند سال اخیر ارزش واقعی یا ملموس‌تر گفته باشیم، ارزش کالایی مزد و مستمری، چه میزان کاهش یافته است؟

بررسی واقعیت‌های اقتصادی و مالی کشور نشانگر آن است که برنامۀ دولت های رژیم ولایی خود عامل اصلی پیدایش و تشدید تورم است. متوقف کردن بروز این پدیده‌های بحرانی نیاز به برنامه‌ای جامع و برخاسته از قانونمندی‌های اقتصادی متکی بر رفاه نسبی اکثر آحاد جامعه دارد. تدوین و اجرای برنامه‌ای اصولی با این ویژگی نیز از عهدهٔ این رژیم و دولت و ارکان بی‌ثباتش که در اختلاس، رشوه‌خواری، و فساد غرق‌اند، برنمی‌آید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا