حقوق بشر

شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین؛ حمیده ایزدپناه به مرخصی استعلاجی اعزام شد

اعزام خانم ایزدپناه به مرخصی، ۵ روز پس از مثبت شدن تست کرونا و وخامت حال وی، به مدت ۷ روز صورت گرفته است.

خبرگزاری هرانا – حمیده (رویا) ایزدپناه زندانی سیاسی، روز شنبه ۱۶ مرداد، از زندان اوین به مرخصی استعلاجی اعزام شد. طی هفته های اخیر، به دنبال بروز شدید علائم کرونا در میان تعدادی از زندانیان بند زنان زندان اوین و انجام تست از برخی زندانیان، تست کرونای خانم ایزدپناه مثبت اعلام شده بود.

اعزام خانم ایزدپناه به مرخصی، ۵ روز پس از مثبت شدن تست کرونا و وخامت حال وی، به مدت ۷ روز صورت گرفته است.

یک منبع نزدیک به خانواده خانم ایزدپناه در خصوص روند رسیدگی به وضعیت بیماری‌ این زندانی سیاسی در زندان، به گزارشگر هرانا گفت: مسئولان زندان علیرغم وخامت حال جسمانی‌ او نتیجه تست کرونای وی را بارها منفی اعلام کرده و او را در قرنطینه زندان نگهداری کردند. نهایتا در پی تشدید علائم بیماری و وخامت حال و همچنین اعتراض شدید او نسبت به این رویه، گفتند اشتباه شده و نتیجه آزمایش را مثبت اعلام کردند.

شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین به حدی رسیده است که علاوه بر زندانیان، تعدادی از مسئولان این بند از جمله شهلا برنجی، افسر جانشین سرشیفت بند زنان اوین، الهام بهارمست و زینب شیردل، دو تن از سرشیفت های بند زنان اوین نیز با تست کرونای مثبت به مرخصی اعزام شده بودند.

همچنین در پی شیوع ویروس کرونا در بند زنان زندان اوین، تعدادی دیگر از زندانیان از جمله سپیده کاشانی، عالیه مطلب زاده، زهرا جمالی، زینب همرنگ و آرزو قاسمی، مژگان کاوسی، مریم سامقانی، گیتی پورفاضل، رضوانه احمدخانبیگی، نیلوفر بیانی به دنبال مثبت شدن تست کرونا و وضعیت نامناسب جسمی به مرخصی اعزام شدند.

حمیده (رویا) ایزدپناه اوایل بهمن ماه سال ۹۸، توسط نیروهای سپاه پاسداران در منزل شخصی خود بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد.

او چندی بعد با تودیع قرار وثیقه به صورت موقع از بازداشتگاه اطلاعات اوین آزاد شد.

این زندانی سیاسی در تیرماه سال ۹۸، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی ایمان افشاری، از بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس و از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱ سال حبس و همچنین به عنوان مجازات تکمیلی به ۶ ماه شرکت در کلاس های آموزشی و همچنین رونویسی از سه جلد کتاب محکوم شد. با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی ۵ سال زندان از بابت اتهام اشد در خصوص او قابل اجرا بوده است. محکومیت قابل اجرا پس از تسلیم به رای، به سه سال و نه ماه حبس تعزیری تقلیل یافت.

وی نهایتا در تاریخ یکم دی ماه سال ۱۳۹۹، جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی بند زنان زندان اوین شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا