اخبار

هرات سقوط کرد، طالبان وارد قندهار شدند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه، افراد طالبان روز پنجشنبه ۱۲ اوت (۲۱ اسد/مرداد) مقر پلیس شهر هرات واقع در غرب این کشور را تصرف کردند و پرچم خود را بالای ساختمان برافراشتند……

بدین ترتیب هرات سومین شهر بزرگ افغانستان و دهمین مرکز از ۳۴ ولایتی است که به دست طالبان سقوط می‌کند. هرات ۱۵۰ کیلومتری مرز ایران در محاصره بود و درگیری‌های سنگینی در حومه آن جریان داشت.

طالبان در هفته‌های اخیر کنترل تقریباً تمام ولایت هرات از جمله اسلام قلعه، پست و گمرگ مرزی با ایران را بدست گرفته بودند.

همزمان، گزارش‌های تایید نشده‌ای نیز از ورود جنگجویان طالبان به بخشی از شهر قندهار حکایت دارد.

افراط‌گرایان طالبان امروز پنجشنبه و پیش از هرات شهر غزنی مرکز ولایت غزنی را تصرف کردند، شهری که نزدیکترین مرکز ولایت به کابل، پایتخت، محسوب می‌شود.

گروه طالبان پیش‌تر و از روز جمعه در سلسله‌ای از حملات شهرهای زرنج (مرکز ولایت نیمروز)، شبرغان (مرکز ولایت جوزجان)، قندوز (مرکز ولایت)، تالقان (مرکز ولایت تخار)،‌ سرپل (مرکز ولایت سرپل)، فیض‌آباد (مرکز ولایت بدخشان)، پلخمری (مرکز ولایت بغلان) و ایبک (مرکز ولایت سمنگان) را به تصرف در آورده‌‌ بودند.

مقاومت نیروهای دولتی و مردمی در برابر حملات طالبان و برغم پیش روی‌های سریع این گروه، در شماری از شهرهای افغانستان از جمله در مزار‌شریف و لشگرگاه ادامه دارد.

یک مقام ارشد امنیتی در خصوص تسخیر هرات به خبرگزاری فرانسه گفت که طالبان «همه چیز را گرفت» و افزود که نیروهای افغان «برای جلوگیری از خسارت بیشتر در شهر» به یک پایگاه نظامی در ولسوای «گذره» در ولایت هرات عقب‌نشینی می‌کنند.

این خبرگزاری به نقل از خبرنگار خود می‌نویسد که شبه‌نظامیان طالبان با مقاومت نیروهای افغان مواجه نشده‌اند و ذبیح الله مجاهد، سخنگوی اسلامگرایان طالبان در توئیتی نوشته است که «دشمن فرار کرد… ده‌ها خودروی نظامی، سلاح و مهمات به دست طالبان افتاد».

به گزارش طلوع نیوز عبدالصبور قانع، والی هرات امروز اعلام کرده بود که طالبان شب گذشته از چهار طرف به این شهر حمله کرده اما با مقاومت سخت نیروهای امنیتی و نیروهای مردمی رو به‌رو شده‌ بودند. والی هرات گفته بود که در این درگیری‌ها ۳۰ تن از جنگنجویان طالبان کشته و ده‌ها نفر از نیروهای این گروه زخمی شده‌اند.

بر پایه خبرهای انتشار یافته، طالبان وارد بخش‌هایی از شهر هرات در غرب و شهر قندهار در جنوب شده‌اند.

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که افراد طالبان در اطراف ارگ هرات در گردش هستند. همچنین در ویدیویی به نظر می‌رسد که شبه‌نظامیان طالبان وارد یکی از پایگاه‌های نظامی در هرات شده‌اند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان مدعی شده که طالبان فرماندهی امنیت هرات را به تصرف خود درآورده‌اند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی نوشته است که پس از عقب‌نشینی نیروهای دولتی، طالبان این شهر را تصرف کرده‌اند. یک منبع از هرات گفت که ساختمان ولایت هرات هنوز در کنترل نیروهای دولتی است.

در روزهای گذشته نیز طالبان حمالت گسترده‌ای برای تصرف هرات انجام داده بودند که با مقاومت نیروهای دولتی و بسیج مردمی به فرماندهی محمد اسماعیل خان روبه رو شدند و نتوانستند این شهر را تصرف کنند.

هرات در مرز ایران، از بزرگترین و مهم‌ترین ولایت‌های افغانستان است.

جنگ در قندهار

در شهر قندهار شاهدان عینی از حضور طالبان در بخش‌هایی از مرکز شهر خبر داده‌اند. گفته شده است که جنگ شدیدی در این شهر میان طالبان و نیروهای دولتی جریان دارد. یک خبرنگار ساکن قندهار نوشته است که طالبان را در نزدیک اداره ولایت قندهار مشاهده کرده است. عصر روز گذشته طالبان زندان مرکزی قندهار را تصرف کردند و مدعی شدند که صدها زندانی را رها کرده‌اند.

جنگ در شمال و جنوب افغانستان به شدت جریان دارد و هزاران نفر از ترس جنگ به کابل، پایتخت فرار کرده‌اند. شمار زیادی از آوارگان به کمک‌های انسانی نیاز دارند.

سفارت ایالات متحده در کابل: آمریکایی‌ها فورا از افغانستان خارج شوند

همزمان با پیشروی نیروهای طالبان و نزدیک شدن این گروه به کابل، سفارت آمریکا در پایتخت اقغانستان از شهروندان خود خواست تا فورا خاک این کشور را ترک کنند. سفارت ایالات متحده اعلام کرده که در صورت لزوم پول نقد برای تهیه بلیط هواپیما در اختیار شهروندان آمریکایی ساکن در افغانستان خواهد گذاشت.

در هشدار امنیتی سفارت آمریکا آمده است: «سفارت آمریکا از شهروندان خود می‌خواهد تا با استفاده از هر پرواز در دسترس فورا خاک افغانستان را ترک کنند.» این هشدار اندکی پس از ادعای طالبان مبنی بر تصرف قندهار، دومین شهر بزرگ افغانستان صادر شد.

گفته می‌شود مذاکره‌کنندگان در دوحه قطر و در شرایطی که وضعیت رو به وخامت دارد، به طالبان پیشنهاد داده‌اند که در ازای پایان خشونت در تقسیم قدرت در افغانستان سهیم شوند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تا کنون درخواست تشکیل دولت موقت غیرمنتخب که شامل طالبان می‌شود را رد کرده است. خبرگزاری فرانسه می نویسد که به احتمال زیاد، چرخش و تغییر موضع آقای غنی شاید بسیار دیر خواهد بود، زیرا طالبان از زمان آغاز مذاکرات صلح در سپتامبر ۲۰۲۰ تاکنون، هیچ نشانه‌ای که دلالت بر آمادگی آنان برای مصالحه داشته باشد از خود نشان نداده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا