حقوق بشر

تایید حکم اعدام حیدر قربانی از سوی دیوان عالی کشور؛ «به زودی حکم اجرا خواهد شد»

درطی حکم دیوان عالی کشور که به رویت سازمان حقوق بشر ایران رسیده نیز، حیدر قربانی متهم ردیف پنجم یک پرونده پنج نفری است که متهمان اصلی آن بازداشت نشده‌اند و این موضوع این نگرانی را تقویت می‌کند که دستگاه قضایی بجای رعایت عدالت و بررسی اعمال حیدر قربانی، قصد دارد تا وی را بجای متهمان فراری پرونده مجازات نماید.

حقوق بشر ایران؛ ۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۰: دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی (ماده ۴۷۷) حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام در زندان مرکزی سنندج را رد کرد و پرونده وی به اجرای احکام ارسال شد.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، طی هفته گذشته،  شعبه ٢٧ دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی (ماده ۴۷۷) حیدر قربانی را رد کرد و پرونده وی به اجرای احکام ارسال شده است.

حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد زندان مرکزی سنندج است که با اتهام «بغی» به اعدام محکوم شده است.

صالح نیک‌بخت، وکیل این زندانی سیاسی کرد، ضمن تایید این خبر به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «خانواده [حیدر قربانی] روز چهارشنبه به دادگستری مراجعه کردند و به ایشان گفته‌اند که پرونده را فرستادیم کامیاران و کامیاران هم گفته پرونده را برای اجرای احکام فرستاده‌اند». وی در ادامه گفت: «آخرین درخواست اعاده دادرسی او تحویل آقای رئیسی داده شده بود و رئیسی هم برای دادگستری سنندج فرستاد. در دادگستری سنندج سه قاضی مخالفت کردند که اعاده دادرسی او را قبول کنند و متاسفانه با اعاده دادرسی او مخالفت شده و رد کردند».

درطی حکم دیوان عالی کشور که به رویت سازمان حقوق بشر ایران رسیده نیز، حیدر قربانی متهم ردیف پنجم یک پرونده پنج نفری است که متهمان اصلی آن بازداشت نشده‌اند و این موضوع این نگرانی را تقویت می‌کند که دستگاه قضایی بجای رعایت عدالت و بررسی اعمال حیدر قربانی، قصد دارد تا وی را بجای متهمان فراری پرونده مجازات نماید.

حسن قربانی، برادر حیدر قربانی در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «٨ روز پیش ماده ۴۷۷ حیدر قربانی رد شد. روز دوشنبه ۱۸ مرداد به دادگستری کل سنندج مراجعه کردیم و آنها به ما گفته‌اند که درخواست شما را رد کرده‌ایم. امروز صبح به کامیاران رفتیم و گفتند پرونده را به اجرای احکام سنندج فرستادیم و به زودی حکم اجرا خواهد شد. او در خطر اجرای حکم قرار دارد».

حیدر قربانی، متولد ۱۳۵۲ و اهل روستای بزوش در شهرستان کامیاران است. وی در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۵ هنگامی که از سرکار به منزل بازگشته بود، به همراه محمود صادقی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

پرونده حیدر قربانی، پس از یک سال که از بازداشت وی گذشته بود، به دادگاه کامیاران ارسال شد و دادگاه کامیاران پس از رد صلاحیت کردن از خود، پرونده را به دادگاه سنندج ارسال کرد. حیدر قربانی در مهر ماه ۱۳۹۸ از سوی شعبه یک دادگاه کیفری سنندج با اتهام «مشارکت در قتل عمد» به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

با این حال پرونده‌ای نیز با اتهام «بغی و عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج برای وی گشوده شد که برای این پرونده محکومیت اعدام صادر شد. در نهایت این حکم روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ماه از سوی شعبه ۲۷ دیوان عالی کشور تایید و به اجرای احکام زندان سنندج ارسال گردید و روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد، به خانواده و وکیل حیدر قربانی ابلاغ گردید.

درطی سال گذشته میلادی، دست‌کم چهار زندانی سیاسی کرد به‌نام‌های مصطفی سلیمی، هدایت عبدالله‌پور، دیاکو رسول‌زاده و صابر شیخ‌عبدالله در زندان‌های ایران اعدام شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا