گوناگون

با سقوط پُل‌علم، مرکز ولایت لوگر، طالبان به ٧۰ کیلومتری کابل رسیدند

جنگجویان طالبان پیشروی خود را بسوی ولایاتی که هنوز کنترل آنها بظاهر در دست نمایندگان دولت مرکزی افغانستان است دنبال می‌کنند و شهرهای گوناگون چون فرو افتادن کاخ‌های شنی در گذر طوفان یکی پس از دیگری بدست طالبان می‌افتد. آخرین مرکز ولایت تسلیم شده به شورشیان شهر پُل‌علم در ٧۰ کیلومتری جنوب کابل است…..

به گزارش رادیو فرانسه، گروه طالبان در پی تسلط بر سه شهر مهم قندهار، لشگرگاه و فیروزآباد درنیمه شب دیشب و بامداد امروز جمعه، در ساعات گذشته پُل‌علم مرکز ولایت لوگر را نیز به تصرف خود درآوردند.

بر اساس اطلاعاتی که منابع رسمی نظامی و اداری در اختیار رسانه‌ها قرار داده و یا خبرنگاران شاهد آن بوده‌اند، چگونگی تسلط جنگجویان طالبان بر شهرها ظاهراً بر پایۀ یک رویۀ واحد انجام گرفته است. همۀ روایت‌ها از این حکایت دارد، که نیروهای امنیتی و نظامی در اغلب شهرها در پی درگیری کوتاهی به پادگان‌های خارج شهر عقب نشینی کرده و آن را به شورشیان سپرده‌اند. در برخی نقاط شهر بدون نبرد به طالبان واگذار شده است.

عتیق‌الله امرخیل، فرماندۀ پیشین نیروی هوائی افغانستان و کارشناس نظامی این کشور، در گفتگو با رادیوی ما به همین نکته اشاره دارد و می‌گوید «در لوگر حتی یک تیر نیز شلیک نشده است و والی با نفرات خود تسلیم شده‌اند» و چنین می‌نماید «که هدایتی و رمز و رازی در کار باشد». او تاکید می‌کند که وضعیت در نظر او «قابل فهم» نیست. او می‌گوید روند جاری به طرحی برنامه گذاری شده می‌ماند که در آن افرادی ارتباطاتی از پیش برقرار شده داشته‌اند و بر اساس آن اقدام می‌کنند.

رسانه‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی نزدیک به طالبان مملو از تصاویر غنائم جنگی است که بدست جنگجویان طالبان افتاده و در آنها خودروهای زرهی، دیگر وسائل نقلیه، سلاح و مهمات بسیار دیده می‌شود.

گروه طالبان نیمه شب گذشته بر قندهار، دومین شهر بزرگ افغانستان تسلط یافت و اندکی بعد با حمله به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، کنترل این شهر را نیز بدست آورد. صبح امروز شهر فیروزکوه یا چخچران مرکز ولایت غور بدون نبرد تسلیم طالبان شد.

نبرد میان جنگجویان طالبان و نیروهای دولتی در حاشیه قندهار از چند روز پیش آغاز شده بود. طالبان چهارشنبه شب با حمله به زندان هرات که در خارج شهر قرار دارد، صدها زندانی را آزاد کردند تا این چنین نیروهای خودی را تقویت کنند.

گروه طالبان نیمه شب گذشته تهاجم خود را بسوی لشکرگاه پی گرفت. درگیری در حومۀ این شهر از ده روز پیش آغاز شده بود و نیروهای دولتی با بمباران هوائی از پیشروی جنگجویان طالبان جلوگیری کرد بودند. این گروه در نخستین ساعات بامداد امروز با گشودن راه بر اردوی دولتی و مقامات سیاسی و اداری برای ترک شهر، کنترل آن را در دست گرفت.

یک مقام عالرتبۀ امنیتی در شهر در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت که پیش از آن «دو طرف بر سر برقراری یک آتش بس ۴٨ ساعته برای تخلیۀ شهر توافق کرده بودند».

شهر فیروزکوه (چخچران) مرکز ایالت غور نیز بامداد امروز جمعه ١٣ اوت/٢٢ اسد ـ مرداد بدون مقاومت تسلیم طالبان شد. زلمای کریمی، سخنگوی والی غور، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه، این خبر را تائید کرد.

امروز در شهرهای تحت کنترل طالبان نماز جمعه برگزار گردید و نمایندگان مذهبی آنان دستورات ارشادی اولیه را در بارۀ چگونگی ادارۀ شهر اعلام کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا