گوناگون

آیا کابل نیز سقوط خواهد کرد؟

با عقب‌نشینی و از بین رفتن مقاومت ارتش افغانستان، دو شهر راهبردی هرات و قندهار در شبانه روز گذشته به تصرف شورشیان طالبان درآمد و انتظار می‌رود پایتخت افغانستان نیز به زودی با هجوم شبه نظامیان اسلام‌گرا روبه‌رو شود…..

یک مقام دفاعی آمریکا دو روز پیش با استناد به گزارش نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده پیش‌بینی کرده بود طالبان طی یک ماه یا حداکثر سه ماه آینده، بتوانند کابل را تصرف کنند.

در یک هفته گذشته مراکز ۱۵ ولایت افغانستان به دست طالبان سقوط کرده است و پیشروی آنها سریع‌تر از آن‌چه تصور می‌شد، ادامه دارد. طالبان هم‌اکنون حدود دو سوم افغانستان را در کنترل خود دارد.

غلام حبیب هاشمی، عضو شورای ولایتی هرات، در گفت‌وگوی تلفنی با رویترز ضمن اشاره به تسلط طالبان بر سومین شهر بزرگ افغانستان با حدود ۶۰۰ هزار نفر جمعیت، هرات فعلی را به «شهر ارواح» و «خط مقدم جبهه» تشبیه کرده است. به‌گفته او، ساکنان هرات یا در منازل خود پنهان شده‌اند یا از شهر گریخته‌اند.

با نزدیک‌تر شدن نیروهای طالبان به کابل، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز پنج‌شنبه اعلام کرد برای کمک به تخلیه و بازگرداندن کارمندان سفارت این کشور در کابل، سه هزار نیروی نظامی را به‌طور موقت به افغانستان اعزام می‌کند؛ تصمیمی غیرمنتظره که از بی‌اعتمادی ایالات متحده به توانایی ارتش افغانستان برای ایستادگی در برابر پیشروی طالبان حکایت دارد.

تا پیش از این، واشینگتن امیدوار بود که نیروهای امنیتی افغانستان بتوانند در برابر نزدیک شدن شورشیان به پایتخت مقاومت بیشتری به خرج دهند.

وزارت خارجه آمریکا در عین حال اعلام کرده است که سفارت این کشور در کابل به‌رغم کاهش تعداد پرسنل، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

سازمان ملل متحد نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که از کشیده شدن جنگ در افغانستان به مناطق شهری نگران است و هشدار داد اگر عملیات نظامی نیروهای طالبان به کابل برسند، پیامدهای فاجعه باری برای غیرنظامیان خواهد داشت.

سازمان ملل می‌گوید در شش ماه نخست سال جاری میلادی پنج هزار و ۱۸۳ غیرنظامی در افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.

طالبان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای کشتن غیرنظامیان را تکذیب کرد و به سازمان ملل متحد پیشنهاد داد که با تیم تحقیق در این زمینه همکاری کنند.

طالبان از ماه آوریل، پس از آن که آمریکا و دیگر کشورهای عضو ائتلاف بین المللی اعلام کردند نیروهای خود را افغانستان خارج می‌کنند، عملیات خود را برای سرنگونی دولت مورد حمایت آمریکا در افغانستان تشدید کرده است.

عمران خان، نخست‌ وزیر پاکستان، روز پنج‌شنبه گفته بود که شرط گروه طالبان برای ادامه دادن گفت‌وگوهای صلح این است که اشرف غنی از قدرت کنار برود.

در ساعات گذشته همچنین گزارش‌هایی درباره درخواست مقام‌های ارشد دولت آمریکا از اشرف غنی برای استعفا منتشر شده بود، اما یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به صدای آمریکا گفته است که ایالات متحده از رئیس جمهوری افغانستان تقاضای استعفا نکرده و «شایعاتی که منتشر شده به‌کلی نادرست است».

آقای غنی طی مراسمی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان تاکید کرد که «تعیین جانشین» او باید به‌دست مردم افغانستان انجام شود و «کس دیگری» نمی‌تواند برای افغانستان «زعیم ملی» تعیین کند.

رسانه‌های افغانستان روز پنج‌شنبه گزارش دادند که مذاکره‌کنند‌گان دولت اشرف غنی به طالبان پیشنهاد داده‌اند در ازای دریافت سهم ۵۰ درصدی از قدرت، به حملات خود پایان دهند.

گسترش انتقادها از آمریکا

وزیر دفاع انگلستان نیز به صف منتقدان به تصمیم جو بایدن برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان پیوست. بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا روز جمعه درباره خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و تبعات آن گفت: «نه موقع مناسبی بود و نه تصمیم درستی بود. القاعده احتمالا باز خواهد گشت.»

وی افزود که خروج نظامیان بریتانیایی از افغانستان زمینه ساز «مشکلات راهبردی زیادی» است. وزیر دفاع بریتانیا همچنین احتمال تهدید امنیتی علیه شهروندان غربی به دلیل تحولات افغانستان را منتفی ندانست.

بن والاس هر چند از توافق سال ۲۰۲۰ آمریکا با گروه طالبان انتقاد کرد اما تاکید کرد که خروج نظامیان کشورش از افغانستان «تصمیم درستی» بوده است زیرا هرگونه «راه حلی باید بین المللی باشد.»

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز روز جمعه پس از برگزاری جلسه اضطراری دولتش برای بررسی بحران افغانستان گفت که «به افغانستان پشت نخواهد کرد.»

دیگر چهره های سرشناس حزب محافظه کار بریتانیا نیز با لحنی تندتر از خروج نظامیان آمریکا و ناتو از افغانستان و تبعات آن انتقاد کردند. جانی مرسر، وزیر پیشین کهنه سربازان بریتانیا گفت که بریتانیا «شکست» را برگزیده است. او همچنین از عدم وجود «اراده سیاسی»، وضعیت «غم انگیز» و «شرم آور»، «تحقیر ارتش بریتانیا» و «تراژدی برای مردم افغانستان» سخن گفت.

جانی مرسر سابقه حضور به عنوان سرباز در افغانستان را در کارنامه خود دارد. روری استیوارت، از وزرای دولت ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا نیز هشدار داد که لندن باید آماده مواجهه با «بحران انسانی ناشی از ظهور دوباره طالبان» باشد. وی پیش بینی کرد که «میلیون ها نفر» از مردم افغانستان به کشورهای دیگر پناه خواهند برد. روری استیوارت افزود که چنین پیامدهایی «تقصیر ما است.»

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم ضمن انتقاد از نقض حقوق بشر از سوی گروه طالبان خواستار توقف خشونت ها شد.

انتقادها از تصمیم واشنگتن برای خروج نیروهایش از افغانستان تنها به قاره اروپا محدود نمی شود. در آن سوی اقیانوس اطلس نیز سیاستمداران آمریکایی از تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده انتقاد کردند. هرچند توافق آمریکا با طالبان در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق ایالات متحده به امضاء رسید اما جمهوریخواهان این روزها در صف مقدم منتقدان خروج از افغانستان حضور دارند.

میچ مک کانل، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس سنای آمریکا در بیانیه ای گفت: «افغانستان به سوی فاجعه ای گسترده، پیش بینی پذیر و قابل پیشگیری می غلتد.» او ضمن انتقاد از «سیاست بی ملاحظه» جو بایدن در قبال افغانستان نسبت به «پیامدی بدتر از سقوط تحقیرآمیز سایگون در سال ۱۹۷۵» در پایان جنگ ویتنام هشدار داد.

در حالی که برخی از کارشناسان امنیتی مانند بیل روجیو، عضو بنیاد دفاع از دموکراسی ها در آمریکا انگشت اتهام را به سوی ارتش افغانستان نشانه رفته اند اما گروهی دیگر مانند پل میلر، مدیر پیشین امور افغانستان در شورای امنیت ملی آمریکا بر این باور است که «بار روانی» خروج نظامیان آمریکا و ناتو از افغانستان دستکم گرفته می شود.

او در صفحه توئیتر خود از دستکم گرفته شدن تاثیرات ویرانگر خروج سریع آمریکا از افغانستان بر روحیه افغان ها انتقاد کرد. پل میلر می نویسد: «تاکنون افغان ها می توانستند به شکلی معقولانه بر روی آینده شان با کمک ما حساب کنند. دیگر اینطور نیست! دلیل فروپاشی [ارتش] همین است.»

رسانه های افغانستان: احتمال کودتای آمریکایی در افغانستان

یک رسانه افغانستانی ادعا کرد که آمریکا در پی انجام کودتا در این کشور است.

به گزارش اسپوتنیک  به نقل از آریا نیوز،  منابع خبری افغانستان مرتبط با نمایندگی سازمان امنیت آمریکا (سی آی ای)، از برنامه ایالات متحده برای اجرای یک کودتای خاموش در ارگ ریاست جمهوری این کشور خبر می‌دهند.

بر پایه این خبر، نظامیان آمریکایی مطابق برنامه ریزی انجام شده، اشرف غنی، امرالله صالح و دیگر مقامات حاضر در ارگ ریاست جمهوری را از آن خارج کرده و به سفارت امریکا می‌برند. گفته شده که از آنان خواسته خواهد شد که به ناتوانی خود در اداره کشور اعتراف کرده و برای پیشگیری از وقوع جنگ، داوطلبانه کناره‌گیری کنند.

بر اساس گزارش آریانیوز، در ادامه  یک تیم سیاسی با قید فوریت و با محوریت رهبران بزرگ، یک شورای رهبری را تشکیل داده و فردی را به‌ عنوان رئیس دولت موقت تعیین خواهد کرد تا از فروپاشی نظام و ساختار اردوی ملی جلوگیری شود.
این در حالی است که دبیرکل سازمان ملل طالبان را به ارتکاب جنایت جنگی متهم کرد.

مطابق گزارش‌هایی که در اختیار سازمان ملل قرار گرفته اقدامات طالبان در افغانستان مصداق ارتکاب جنایت جنگی است. آنتونیو گوترش حمله به غیرنظامیان در افغانستان را نقض فاحش موازین بین‌المللی حقوق بشر خواند.
دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید گزارش‌های دریافتی از افغانستان، به خصوص آنها که به محروم کردن زنان و دختران از حقوقی که برای آن به شدت مبارزه کرده‌اند مربوط می‌شوند بسیار دلخراش و وحشتناک است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آنتونیو گوترش شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران گفت حمله به غیرنظامیان در افغانستان مترادف ارتکاب جنایت جنگی است.

از زمان آغاز خروج نیروهای ناتو از افغانستان، اسلامگرایان افراطی طالبان در مناطق مختلف با سرعت در حال پیشروی هستند.

پیش از خروج نظامیان خارجی شبه‌نظامیان طالبان بر برخی شهرهای کوچک تسلط داشتند اما موفق به کنترل مرکز هیچ یک از ولایت‌ها نشده بودند.

طی هشت روز گذشته نیمی از مراکز ۳۴ ولایت افغانستان به تصرف اسلامگرایان افراطی درآمده و هر روز بر تعداد آنها اضافه می‌شود.

بنابرگزارش‌ها نیروهای طالبان روز جمعه، ۲۲ مرداد تا ۵۰ کیلومتری کابل پیشروی کردند و احتمال می‌رود در روزهای آینده حمله به پایتخت را آغاز کنند..

مطابق ارزیابی وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) اسلامگرایان طالبان قصد دارند کابل را به طور کامل محاصره و ارتباط آن را به دیگر مناطق افغانستان قطع کنند.

پیشروی “لشکر جهل و وحشت”

به گزارش شبکه خبری “طلوع‌نیوز”، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان صبح جمعه پس از یک نشست امنیتی اعلام کرد: «دولت در برابر تهاجم لشکر جهل و وحشت می‌ایستد و از مقاومت ملی در برابر این هجوم با تمام امکانات و منابع حمایت می‌نماید.»

در همین حال کشورهای غربی خارج کردن شهروندان و همکاران نمایندگی‌های دیپلماتیک خود از افغانستان را آغاز کرده‌اند.

سخنگوی پنتاگون، با بیان این که در حال حاضر کابل در خطر سقوط قرار ندارد، سران افغانستان و نیروهای انتظامی و نظامی این کشور را به عدم ایستادگی و مقاومت لازم در برابر هجوم طالبان متهم کرد.

دبیرکل سازمان ملل روز جمعه خواستار متوقف کردن هر چه سریع‌تر حمله‌های نظامی شد و تاکید کرد که برای پرهیز از یک جنگ داخلی فرسایشی و انزوای افغانستان لازم است طرف‌های درگیر مذاکرات جدی را آغاز کنند

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا