از هر دری سخنی

ارتباط میان حریق جنگل‌ها و ابتلا به کرونای شدید

محققان می‌گویند تنفس هوای آلوده به دود ناشی از آتش‌سوزی به افزایش موارد ابتلای حاد و مرگ از کویید ۱۹ مرتبط است. این یافته‌های اخیر در مورد کرونا هم بیش از پیش بر ارتباط متقابل میان سلامت طبیعت و سلامت انسان صحه می‌گذارند.

میدان: پژوهشگران دانشگاه هاروارد با بررسی بیش از ۱۹ هزار مورد ابتلای به کووید ۱۹ گفته‌اند که احتمالا میان ابتلای حاد این بیماری و ذرات ریزی که از آتش‌سوزی‌های گسترده این کشور در ایالت‌های کالیفرنیا، اورگان و واشینگتون تولید شده ارتباطی وجود دارد.

ارتباط میان تنفس هوای آلوده برای زمان طولانی و تشدید مرگ و بیماری از کرونا پیش‌تر هم ثبت شده بود. اما پژوهش‌های جدید بر روی ارتباط قرارگیری در معرض آلودگی ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌ها متمرکز شده‌اند و دریافتند که این آلودگی نتایج بیماری را شدیدتر می‌کند.

پژوهشگران با بررسی ایالت‌هایی که در آنها آتش‌سوزی رخ داده و ذرات ریز معلق در هوا در آنها وجود دارد، متوجه شدند که در این مناطق نرخ ابتلا به کویید ۱۱.۷ درصد و نرخ مرگ از این بیماری ۵۰.۷ درصد  بیشتر بوده است.

در ماه‌های گذشته کره‌ی زمین شاهد آتش‌سوزی‌های بسیار بوده است، از کوه‌های کالیفرنیا تا خاورمیانه و حتی سیبری. آن‌چه این روزها ساکنان زمین تجربه می‌کنند گرمایی بی‌سابقه است که بخش مهمی از آن به تغییرات اقلیم ناشی از فعالیت‌ انسانی برمی‌گردد.

این یافته‌های اخیر در مورد کرونا هم بیش از پیش بر ارتباط متقابل میان سلامت طبیعت و سلامت انسان صحه می‌گذارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا