گوناگون

طالبان نزدیک دروازه‌های کابل؛ جلال آباد در شرق پایتخت افغانستان سقوط کرد

نیروهای طالبان در شبانه روز گذشته تعداد دیگری از شهرهای مهم افغانستان از جمله مزارشریف و جلال‌آباد را تصرف کردند و حلقه دور کابل، پایتخت این کشور تنگ‌تر شده است…..

نیروهای طالبان از حدود ۱۰ روز پیش حملات خود را به مراکز ولایت‌های افغانستان شدت بخشیدند و ابتدا با تصرف زرنج مرکز ولایت نیمروز نخستین مرکز ولایت را تصرف کردند و به سرعت اکثر شهرهای مهم را در اختیار گرفتند.

پنتاگون شب گذشته اعلام کرد که گروه جدیدی از سربازان ایالات متحده به منظور تامین امنیت تخلیه هزاران آمریکایی و افغان وارد کابل شده‌اند. وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد که این سربازان به عملیات تخلیه پرسنل دیپلماتیک آمریکا و افغان‌هایی که برای ایالات متحده کار کرده‌اند کمک خواهند کرد.

میلیاردها دلار جنگ‌افزار آمریکا در دست طالبان

ارتش آمریکا برای تجهیز و مسلح کردن نیروهای ارتش افغانستان میلیاردها دلار جنگ افزار پیشرفته به آن‌ها تحویل داده بود. بسیاری از این جنگ‌افزارها به دست طالبان افتاده‌اند، از تانک و هلی‌کوپتر گرفته تا خودروهای ضدگلوله.
شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار نیز به دست طالبان افتاد. نیروهای طالبان این شهر را بدون درگیری به تصرف خود درآورده‌اند. سقوط جلال‌آباد عملا باعث قطع رابطه دولت افغانستان در کابل با ولایات شرقی این کشور می‌شود.طالبان پس از پیشروی در مناطق شمالی، غربی و جنوبی افغانستان با تصرف جلال‌آباد عملا موقعیت خود را در شرق این کشور نیز تقویت کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه ۱۵ اوت (۲۴ مرداد) با انتشار گزارشی از کابل، از سقوط جلال‌آباد خبر داده است. گفته می‌شود یک نماینده مجلس و همچنین نیروهای طالبان خبر تصرف این شهر را اعلام و تایید کرده‌اند.

همین خبرگزاری در ادامه گزارش خود نوشته است که سقوط مرکز ولایت ننگرهار عملا راه‌های ارتباطی کابل با ولایات شرقی افغانستان را قطع کرده است.

نیروهای طالبان در نخستین ساعات بامدادی روز یکشنبه ۱۵ اوت تصاویری از خود در ساختمان والی جلال‌آباد منتشر کرده‌اند. ابرارالله مراد، نماینده ولایت ننگرها به خبرنگار آسوشیتدپرس گفته است که تصرف جلال‌آباد بدون درگیری نظامی روی داده است.

نیروهای طالبان در طی چند روز گذشته، مراکز بیش از ۲۰ ولایت از ۳۴ ولایت افغانستان را متصرف شده‌اند. پس از تصرف هرات، قندهار و مزار شریف، سقوط جلال‌آباد عملا باعث تضعیف شدید دولت مرکزی افغانستان شده است.

این در حالی است که آمریکا و شماری از کشورهای غربی اقدام به خروج دیپلمات‌های خود از کابل نموده‌اند. به این منظور، دولت آمریکا ۳۰۰۰ سرباز به کابل اعزام نموده است. به این ترتیب، شمار نیروهای نظامی آمریکایی مستقر در کابل به طور موقت به پنج هزار نفر می‌رسد.

بر اساس تصمیم دولت بایدن، همه نیروهای نظامی این کشور تا روز ۳۱ اوت خاک افغانستان را ترک خواهند کرد. گفته می‌شود تنها شمار محدودی از نیروهای نظامی برای حفاظت از ساختمان سفارتخانه این کشور در کابل باقی خواهند ماند.

تصمیم‌گیری درباره تعطیلی سفارتخانه آمریکا در کابل وابسته به اوضاع امنیتی آن کشور اعلام شده است. پس از تصرف پل اعلم و همچنین چهارآسیاب توسط طالبان، عملا حلقه محاصره کابل تنگ‌تر شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا