بین‌المللی

مداخله واشنگتن در تحولات تونس

جو بایدن با اعزام معاون مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی به تونس پیامی را به همتای تونسی خود ارسال کرده که محتوای این پیام به وضوح نشان دهنده دخالت‌های واشنگتن در امور داخلی تونس و تحولات این کشور است.

به گزارش ایرنا، سفر «جاناتان واینر» به تونس سه هفته پس از تعلیق پارلمان و برکناری نخست وزیر از سوی رئیس جمهوری این کشور صورت می‌گیرد؛ سفری که در آن هیات آمریکایی به صراحت اعلام کرده که واشنگتن منتظر اقدام‌های بعدی رئیس جمهوری تونس از حیث تشکیل دولت و از منظر سیاسی در این کشور است.

رئیس جمهوری تونس یکشنبه ۲۵ ژوئیه(سوم مرداد) ضمن تعلیق پارلمان، نخست وزیر این کشور را هم برکنار کرد. او در سراسر تونس اعلام حالت فوق العاده کرد که واکنش‌های مختلف احزاب این کشور را در پی داشت.

شبکه الجزیره با اشاره به ملاقات قیس سعید رئیس جمهوری تونس با یک هیات آمریکایی که حامل پیامی از سوی رئیس جمهوری این کشور به همتای تونسی‌اش بود، نوشت: کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که جاناتان واینر مشاور امنیت ملی با رئیس جمهوری تونس دیدار و با او در خصوص نیاز فوری این کشور به تعیین نخست وزیر و موظف کردن او برای تشکیل دولت توانا گفت و گو کرد.

به گفته هیات آمریکایی، بایدن تحولات تونس را دنبال کرده و واشنگتن از چالش‌های پیش روی این کشور آگاه است.

به نوشته الجزیره، از طرف دیگر، ریاست جمهوری تونس هم تصریح کرد اقدام‌های استثنایی قیس سعید که بر اساس آن‌ دولت و پارلمان را برکنار کرد، در چارچوب قانون اساسی و در پاسخ به خواست عمومی گسترده مردم خصوصا با توجه به بحران‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فساد گسترده و رانت در تونس بوده است.

بنا به اعلام ریاست جمهوری تونس، سعید در این دیدار خطاب به هیات آمریکایی گفت هیچ گونه دلیلی برای نگرانی در خصوص ارزش‌هایی همچون آزادی ، عدالت و دموکراسی وجود ندارد.

ریاست جمهوری تونس افزود: {در این دیدار} قیس سعید نسبت به تلاش برخی برای انتشار و ترویج شایعات و توهمات در خصوص وضعیت کشور هشدار داد.

تمام اقدام‌ها و تصمیم‌های صورت گرفته بر اساس تفسیر قیس سعید رئیس جمهوری این کشور از ماده ۸۰ قانون اساسی این کشور صورت گرفته است. او البته تاکید دارد مایل نیست به یک دیکتاتور در این کشور تبدیل شود.

تونس پس از برکناری دولت و انحلال پارلمان با کمک ارتش از سوی رییس جمهوری این کشور، با بدترین بحران طی ۱۰ سال گذشته روبرو شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotne

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا