گوناگون

فرار اشرف غنی از افغانستان؛ نزدیک شدن طالبان به کاخ ریاست جمهوری

نیروهای طالبان پس از آنکه در ۱۰ روز اخیر حملات خود را در مرکز ولایت‌های افغانستان تشدید کردند روز یکشنبه وارد کابل شدند. با خروج اشرف غنی از افغانستان، عبدالله عبدالله، حامد کرزی و گلبدین حکمتیار شورای هماهنگی تشکیل دادند……

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به تاجیکستان رفته است. عبدالله عبدالله نیز خروج غنی را تایید کرد. عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پیامی از مردم خواسته تا آرامش خود را حفظ کنند. وی ابراز امیدواری کرد که این شب و روزهای سخت به زودی سپری شوند و مردم بتوانند روزهای صلح آمیز را ببینند.وی تایید کرد که اشرف غنی کشور را ترک کرده است و از او با عنوان رئیس جمهور پیشین یاد کرد. یک مقام ارشد وزارت داخله افغانستان نیز به خبرگزاری رویترز گفته‌ است اشرف غنی، رئیس‌جمهور این کشور، به تاجیکستان رفته است. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز به نقل از منابع خود این خبر را اعلام کرده است. غنی چند ساعت پیشتر گفته بود که به همراه سه دختر خود در کابل باقی خواهد ماند.

طالبان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد با توجه به اینکه نیروهای امنیتی بخش‌هایی از شهر کابل را ترک کرده‌اند برای جلوگیری از هرج و مرج وارد شهر می‌شوند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت که نیروهای طالبان برای جلوگیری از هرج و مرج و تاراج وارد شهر کابل می‌شوند. طالبان در اطلاعیه‌ای از مردم خواست که از ورود نیروهای آن‌ها هراس نداشته باشند. ذبیح‌الله مجاهد گفت: «نیروهای امنیتی بخش‌هایی از شهر کابل و پاسگاه‌ها را ترک کرده‌اند.» در اطلاعیه طالبان اشاره شده است که طبق بیانیه صبح امروز قصد ورود به شهر کابل و حمله نظامی به پایتخت را نداشتند اما با توجه به اینکه برخی از حوزه‌ها از پلیس برای تامین امنیت خالی شده است و خطر سرقت وجود دارد وارد این بخش‌ها می‌شوند.عبدالله عبدالله خروج اشرف غنی از افغانستان را تایید کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای صلح افغانستان در یک پیام ویدیویی او را رئیس جمهور “پیشین” خواند و گفت “مردم درباره او قضاوت خواهند کرد”. او از نیروهای امنیتی کشور خواست در “تامین امنیت همکاری” کنند.

امرالله صالح، معاون غنی گفته است که “حاضر نیست با طالبان اسلام‌گرا همکاری کند”.

بسم‌الله خان محمدی، وزیر دفاع نیز در توییتر خود درباره فرار غنی نوشت: «آنها پشت ما خالی کردند و کشور را فروختند.»

در این میان اشرف غنی پیامی در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده و ضمن اشاره به قرار گرفتن در برابر دو تصمیم مهم نوشته است، که اگر می‌ماند شمار زیادی از مردم افغانستان “شهید” می‌شدند.

در پیام غنی آمده است: «امروز دو انتخاب دشوار داشتم:‌ یا باید می‌ماندم و با طالبان مسلح که می‌خواستند به ارگ وارد شوند مقابله می‌کردم، یا کشور عزیزی را که ۲۰ سال از عمرم را وقف حفاظت آن کردم، ترک می‌کردم. اگر می‌ماندم تعداد بیشماری از مردم شهید می‌شدند و کابل ویران می‌شد […] برای جلوگیری از جاری شدن جوی خون، تصمیم گرفتم که کشور را ترک کنم.

وزیر خارجه ی آمریکا: ماموریتمان در افغانستان موفقیت آمیز بود!

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت کارمندان سفارت این کشور در کابل در حال انتقال به فرودگاه هستند. وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه این کشور از طالبان چیزی درخواست نکرده است، گفت: «به طالبان گفته‌ایم اگر برای پرسنل ما یا نیروهایمان در حین انجام عملیات عقب‌نشینی مزاحمتی ایجاد کنند، پاسخی سریع و قاطع در انتظار آنان خواهد بود.» بلینکن همچنین ماموریت نیروهای آمریکایی در افغانستان را «موفقیت‌آمیز» خواند و هرگونه تشابه میان وقایع امروز با خروج نیروهای آمریکایی از سایگون پایتخت ویتنام را در دهه هفتاد میلادی رد کرد.

اعلام حمایت جمهوری اسلامی از تشکیل شورای هماهنگی برای انتقال قدرت در افغانستان

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه دولت حسن روحانی، ضمن حمایت از تشکیل «شورای هماهنگی» در افغانستان، گفت که جمهوری اسلامی برای «مصالحه» در افغانستان تلاش می‌کند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی عصر یکشنبه در توئیتی نوشت که این شورا می‌تواند زمینه‌ساز «انتقال مسالمت‌آمیز به صلح پایدار» باشد.
در پی خروج اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، و شماری از مسئولان دولتی از کشور، «شورای هماهنگی» متشکل از شماری از رهبران سیاسی ایجاد شد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان، می‌گوید که این شورا با هدف «جلوگیری از هرج‌ومرج و جهت اداره بهتر امور مربوط به صلح و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت» تشکیل شده است.

کرزی به‌همراه عبدالله عبدالله، رئیس شواری عالی مصالحه ملی، و گلبدین حکمتیار، امیر حزب اسلامی افغانستان، از بنیان‌گذاران این شورا هستند.

اواسط تیرماه امسال، نمایندگانی از طالبان و دولت افغانستان در اجلاسی دو روزه به میزبانی جواد ظریف در تهران دیدار کرده بودند تا پیرامون «مکانیزم گذار از جنگ به صلح دائمی» گفت‌وگو کنند.

همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان در روزهای اخیر تقریبا تمام افغانستان را تصرف کرده است.

شبکه خبری طلوع افغانستان گزارش داده است که با خروج غنی از کشور، عبدالستار میرزکوال، سرپرست وزارت داخله افغانستان رهبری دولت انتقالی را در دست خواهد داشت.

پیش از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که علی احمد جلالی، وزیر پیشین کشور افغانستان، به عنوان گزینه احتمالی ریاست دولت موقت افغانستان معرفی شده است.

دو مقام طالبان اما به رویترز گفته‌اند که «دولت انتقالی» در کار نخواهد بود و آن‌ها انتظار دارند قدرت را به طور کامل در اختیار بگیرند.

بر اساس گزارش‌ها، غنی به همراه حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، و یک دستیار نزدیک دیگر خود کشور را ترک کرده است. خبرگزاری رویترز نیز نوشته است که غنی با همراهانش به تاجیکستان رفته‌اند.

در همین حال، گفته می‌شود که ارگ ریاست جمهوری افغانستان در پایتخت به دست شبه نظامیان طالبان افتاده است.

سفارت آمریکا در کابل در پیامی به شهروندان این کشور که هنوز از افغانستان خارج نشده‌اند، هشدار داد که وضعیت امنیتی در پایتخت افغانستان به سرعت در حال تغییر است و با توجه به گزارش‌های دریافتی مبنی‌بر حمله به فرودگاه، از آمریکایی‌ها خواست که فعلا به پناهگاه‌ها بروند.

روسیه اعلام کرده است در حال حاضر ضرورتی برای تخلیه کارمندان سفارت خود در کابل نمی‌بیند. سناتور جمهوریخواه آمریکا: اتفاقات “شرم آور” افغانستان حاصل دکترین ترامپ – بایدن است

دفاع وزیر خارجه آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

سناتور جمهوریخواه آمریکا: اتفاقات “شرم آور” افغانستان حاصل دکترین ترامپ – بایدن است

بن سس، سناتور جمهوری خواه، در بیانیه‌ای گفته است که اتفاقات “شرم آور” افغانستان حاصل دکترین ترامپ – بایدن است.

او گفته «تاریخ باید در این زمینه درست نوشته شود. نیروهای آمریکایی شکست نخوردند. دونالد ترامپ و جو بایدن تصمیم گرفتند که بازنده باشند.

دفاع وزیر خارجه آمریکا از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان

شبکه خبری سی‌ان‌ان پس از نشر ویدیویی از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، که ماه گذشته پیروزی کامل طالبان را “بسیار بعید” خوانده بود، از آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا پرسید که “چگونه رئیس جمهور بایدن اینقدر اشتباه کرد؟”

آقای بلینکن در پاسخ گفت: “این را در زمینه‌اش قرار بدهیم.” “همانطور که قبلاً بحث کردیم ، ما در افغانستان در پی یک هدف روان بودیم – برای مقابله با افرادی که در ۱۱ سپتامبر به ما حمله کردند.

او می‌گوید که ایالات متحده به اهداف خود در اجرای عدالت در مورد اسامه بن لادن و کاهش توانایی‌های گروه تروریستی القاعده دست یافت.

آقای بلینکن گفت: “بر اساس شرایطی که ما در ابتدا به افغانستان رفتیم، در رسیدن به اهداف خود موفق بودیم.”

او ادامه داد: “ایده ای که با حفظ نیروهای ما می‌توان وضعیت موجود را حفظ کرد، فکر می‌کنم اشتباه است.”

او تاکید کرد: ما می‌خواهیم ظرفیت را در منطقه حفظ کنیم تا ببینیم اگر تهدید تروریستی [وجود دارد] بتوانیم با آن مقابله کنیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا