از هر دری سخنی

 • تغییرات آب و هوایی، تهدیدی جدی برای آینده خاورمیانه

  کاهش درآمد نفتی خاورمیانه با روی آوردن جهان به منابع انرژی تجدیدپذیر و در ادامه افزایش دما، ضربه‌ای مضاعف و تهدید آمیز برای آب و هوای کشورهای خاورمیانه از جمله ایران محسوب می‌شود…..
  بیشتر بخوانید »

 • سرنوشت تلخ تجارت خارجی ایران در سال ۹۹

  در سال‌های اخیر به‌دلیل تشدید تحریم‌های اقتصادی و محدودیت تجاری ایجاد شده برای صادرکنندگان و همچنین شیوع ویروس کرونا روند صادرات غیرنفتی نزولی شده است. اما این دلایل تنها دلیل وضعیت بد تجارت جهانی ایران نیست. تضعیف بنیان‌های تولیدی و به‌خصوص سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به‌دلیل استفاده از لنگر نرخ ارز و سرکوب توان تولید داخلی یک بحران آفریده است. ضمن اینکه خروج سرمایه و جهش‌های ارزی سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۷ و ادامه آن تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۹ اقتصاد ایران را با بحران فرار ارز از کشور مواجه کرده است…..
  بیشتر بخوانید »

 • یک پیش‌بینی ترسناک

  گزارش اخیر سازمان برنامه‌وبودجه دولت پیش، در روزهای اخیر به قدری جنجال‌برانگیز شده که نگرانی‌ها درباره افزایش قیمت دلار دوباره از سرگرفته شده است….
  بیشتر بخوانید »

 •  زبان ساده با مفاهیم دقیق و روشن، مقدمه تفاهم است

  ع.ج.: موضوع “تفرقـه در برابر همبستگی” ساده ترین و موثرترین ترفند دائمی دشمنان جامعه و مردم، بوده و هست. این مورد، در گذر زمان و مکان، متناسب با موضوع یا مورد کار، با اشکال مختلف، برشیوه های کهنه و نو، با وسایل مدرن و سنتی  و یا ترکیبی از همه ی آنها، همیشه مورد استفاده قرار می گرفته است.

  بیشتر بخوانید »

 • میزان تغییر قیمت اقلام خوراکی

  نتایج یک گزارش نشان می دهد که قیمت برخی اقلام خوراکی در ماه گذشته نسبت به ماه قبل از آن با تغییر قیمت بیش از ۱۰۰ درصد همراه بوده و در چهار قلم از کالاها تغییرات منفی بوده است…..
  بیشتر بخوانید »

 • از افزایش قیمت «بالای صددرصدی» برخی اقلام خوراکی تا رویای صادرات به عربستان سعودی

  بر اساس گزارش‌ها از ایران، برخی اقلام خوراکی بیش از ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. در این حال، به نظر می‌رسد که دولت ابراهیم رئیسی چاره‌اندیشی برای بهبود وضعیت اقتصادی را در گرو مواردی چون گسترش تجارت با همسایگان، دور زدن اف‌ای‌تی‌اف، و بهبود روابط از دست رفته با کشورهایی چون عربستان می‌بیند…..
  بیشتر بخوانید »

 • پساب‌های هیدروکربنی پالایشگاه آبادان در اروند تخلیه می‌شود

  در حال حاضر کارخانه کاغذسازی پارس، کارخانه نیشکر هفت تپه، یک شرکت در شوشتر، کارخانه قند دزفول و پالایشگاه آبادان فاقد تصفیه‌خانه هستند و پساب این واحدها با کیفیت بسیار نامناسب وارد رودخانه کارون می‌شود».

  بیشتر بخوانید »

 • نوک کوه یخ اختلاس در ایران

  اعتماد نوشت:در این میان روز گذشته سردار محمدرضا مقیمی، رییس پلیس امنیت اقتصادی از افزایش شدید اختلاس و رشوه در شش ماهه نخست امسال خبر داده و گفته است: میزان اختلاس در شش ماهه امسال از جهت پرونده‌ای ۶۱ درصد، از جهت تعداد متهم ۹۴ درصد و از نظر ارزش ریالی ۳۳۳ درصد نسبت به شش ماهه سال گذشته افزایش داشته است. همچنین رشا و ارتشا نیز ۳۵۷ درصد نسبت به سال گذشته از نظر ارزش ریالی رشد داشته است….
  بیشتر بخوانید »

 • اقتصاد ایران جزو ۶ اقتصاد بسته جهان؛ گرجستان پنجم شد، ایران صد و شصتم

  «اقتصاد ایران در رده اقتصادهای بسته طبقه‌بندی می‌شود.» نتیجه همین یک جمله کوتاه برای مردم ایران، معادل فقر، عقب‌افتادنِ سطح زندگی در مقایسه با مردم کشورهای همسایه و انبوهی از مشکلات اجتماعی است…..

  بیشتر بخوانید »

 • افسارِ دلار از دست دولت خارج شد

  قیمت دلار امروز چهارشنبه به بالاترین سطح خود در سال جاری رسید. اسکناس آمریکایی ساعت ۱۱ امروز، ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان در بازار آزاد قیمت داشت و نسبت به روز گذشته ۱۵۰ تومان افزایش پیدا کرد. یورو نیز ۳۳ هزار و ۱۰ تومان معامله شد و رشد ۲۰۰ تومانی را به ثبت رساند….

  بیشتر بخوانید »

 • وقتی گرانی بی‌رحمانه می‌تازد….

  این روزها افزایش قیمت کالاهای اساسی و خوراکی به حدی عجیب و غریب شده است که گویی درباره عددها با مردم شوخی می‌کنند! یک کیلو برنج ایرانی را ۶۰ هزار تومان می‌فروشند و البته برنج‌هایی با کیفیت پایین‌تر تا کیلویی ۴۵ هزار تومان قیمت دارد. این یعنی یک کیسه برنج ۱۰ کیلیویی که احتمالا به میزان مصرف یکی دو ماه یک خانوار سه تا چهارنفره است به صورت میانگین ۵۰۰ هزارتومان از درآمد خانواده را می‌بلعد. تازه داشتیم به گرانی قیمت لبنیات عادت می‌کردیم که قیمت میوه‌ها را دیدیم و از خرید کردن منصرف شدیم…..

  بیشتر بخوانید »

 • چرا سرمایه‌گذاری در ایران عقیم می ماند؟

  روز خونین رمزارزها»؛ این تعبیری است که سرمایه‌گذاران بازار رمز ارز در توصیف آخرین روز معاملاتی این بازار به کار بردند. روند ریزشی بیت کوین به عنوان قوی‌ترین رمزارز، روزهاست آغاز شده و استمرار این روند فعالان این بازار را درباره احتمال ادامه این ریزش در روزهای آتی نگران کرده است……

  بیشتر بخوانید »

 • آزادسازی مشروط واردات، رانت تازه برای خودروسازان

  مجلس شورای اسلامی برای رفع ابهام‌های شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودروی خارجی را با شروطی آزاد کرد. براساس مصوبه مجلس هر شخص حقیقی یا حقوقی می‌تواند به ازای صادرات خودرو یا سایر کالاها، بدون انتقال ارز، برای واردات خودروهای برقی یا هیبریدی یا بنزینی و گازی با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی‌های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادارتی خود اقدام نماید…..
  بیشتر بخوانید »

 • «۱۰۰ میلیارد دلار» سرمایه طی یک دهه اخیر از ایران خارج شده است

  رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی تهران روز یکشنبه ۲۱ شهریور از خروج «۱۰۰ میلیارد دلار» سرمایه طی یک دهه گذشته از ایران خبر داد…….
  بیشتر بخوانید »

 • حذف کالاهای اساسی از سبد معیشت مردم

  برنج ایرانی در یک ماه گذشته چهار بار گران شد. این بار قیمت برنج به کیلویی ۴۶ هزار تومان رسیده است! با افزایش قیمت برنج و کاهش قدرت خرید مردم بسته‌بندی‌های برنج ایرانی در فروشگاه‌ها کوچک و کوچکتر شده. مردم قدرت خرید ندارند و برنج روی دست بنکداران مانده است.

  بیشتر بخوانید »

 • روند صعودی تورم

  مرکز آمار اطلاعات شاخص قیمت تولیدکننده در فصل بهار را منتشر کرد. این شاخص معیاری از تغییرات هزینه تولید و به عنوان پیش بینی کننده تورم مصرف‌کننده است و افزایش آن هشداری برای تشدید تورم در ماه‌های آتی است. تورم سالانه تولیدکننده در بهار امسال به ۶۰.۴ درصد رسید که نسبت به زمستان ۱۳۹۹ افزایش ۱۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد……
  بیشتر بخوانید »

 • تکرار دوباره سیاست‌های دستوری در بازار بورس و ارز

  رویداد‌۲۴: در روز‌های ابتدایی هفته گذشته دو اتفاق مهم افتاد؛ یکی دستور فوری کاهش نرخ ارز از سوی رییس جمهور و دیگری انتشار اخباری درباره از سرگیری دوباره مذاکرات هسته‌ای. اما جالب است که اثر خبر دوم برای بازار ارز جدی‌تر بود تا دستور رییسی.اوایل هفته پیش عنوان شد که ممکن است دور جدید مذاکرات هسته‌ای به زودی آغاز شود. همین عامل موجب شد میزان فروش‌ها در بازار یکباره بیشتر شود و قیمت دلار در مقطعی به انتهای کانال ۲۶ ‌هزار تومانی برسد. با این حال، روز سه‌شنبه عنوان شد که ممکن است گفتگو‌های هسته‌ای تا دو ماه آینده آغاز نشود، در نتیجه سطح تقاضا کمی بالا آمد و دلار به کانال ۲۷ هزار تومانی برگشت…..
  بیشتر بخوانید »

 • افزایش قیمت خوراکی‌ها ۲۵۵ درصد را ثبت کرد!

  آمار رسمی نشان دهنده افزایش قیمت اقلام خوراکی تا سقف ۲۵۵ درصد است که اغلب بالای ۵۰ درصد و چند مورد نیز بیش از ۱۰۰ درصد گران شده‌اند…..
  بیشتر بخوانید »

 • کسری بودجه در سه ماهه اول امسال؛۱۹۰ هزار میلیارد تومان

  رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید ریشه بخش مهمی از مشکلات اقتصادی امروز کشور را باید در سیاست‌های ایجادکننده رانت مانند ارز ۴۲۰۰ تومانی دنبال کرد…..

  بیشتر بخوانید »

 • پرداخت هزینه‌ی تحریم از جیب مردم

  احسان سلطانی (کارشناس مسائل اقتصادی) در خصوص ادعای حل مشکلات اقتصادی از طریق آزادسازی قیمت‌ها و حذف قیمت‌گذاری دستوری، گفت: این بازی که ما همه را به دست بازار بسپاریم دیگر بازی مسخره‌ای شده است. ببینید در یک‌کلام باید بگویم که همه‌ی اینها زیر سر دولت و بالاتر از دولت دست کسانی است که مسیر اقتصاد را تعیین می‌کنند. گران شدن دلار، افزایش سود بنگاه‌های خصولتی – رانتی و داغ کردن بورس چیزی است که آن‌ها می‌خواهند و با این‌کارهاست که مردم روزبه‌روز بیشتر غارت می‌شوند. …..
  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا