از هر دری سخنی

 • وابستگی شدید بورس به دلار

  وضعیت فلاکت‌بار اقتصاد ملی و سیر نزولی دائمی وضع معیشت اکثر مردم چشم اسفندیار دیکتاتوری ولایت فقیه است و رخدادهای بیش از دو سال گذشته، به‌ویژه بالا رفتن سطح اعتراض‌های توده‌ها، مؤید این واقعیت است. تأثیر تحریم‌های مالی از جانب دولت ترامپ در گسترش بحران اقتصادی هرچند بسیار مخرب بوده اما عامل بنیادین فلاکت اقتصاد ملی نیست، بلکه عاملی جنبی و برآمده از عامل اصلی- یعنی غیرمولد بودن شئون بنیانی “اقتصاد سیاسی” کشور- بوده است. دلیل به‌گروگان گرفته شدن اقتصاد کشورمان از جانب خزانه‌داری آمریکا سه دهه اجرای برنامه‌های نولیبرالی است. حاصل این برنامه‌های نولیبرالی در حال‌حاضر اقتصادی شدیداً وابسته به دلار، وارداتی، و متکی به فروش نفت خام، و بدون توان تولیدی‌ای ملی است که ستون اصلی و تولیدکنندهٔ ارزشش یعنی طبقه کارگر و زحمتکشان همواره سرکوب شده و در محرومیت به‌سر می‌برند….

  بیشتر بخوانید »

 • عقب‌نشینی نظام؛ FATF در مجمع تصویب می‌شود؟

  مخالفان تصویب FATF یکی پس از دیگری عقب‌نشینی می‌کنند.“اف‌اِی‌تی‌اف” یا گروه ویژه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم، ایران را وارد فهرست سیاه خود کرده بود چون مجمع تشخیص مصلحت نظام از تصویب برخی از لایحه‌های آن خودداری کرده است، اقدامی که تراکنش‌های بانکی ایران در عرصه بین‌‌المللی را نیز محدودتر کرده است….
  بیشتر بخوانید »

 • هزینه‌ مالی نپذیرفتن لوایح FATF

  رژیم ولایی با بحران‌های چند وجهی داخلی و خارجی روبرو است و مشخص است که سران “نظام” و در رأس آنان ولی فقیه مذاکره با دولت جدید آمریکا را تنها راه برای دوام حکومت اسلامی تشخیص می دهد. با این وجود است که تجار و بازرگانان ایرانی باید حدود ۲۰ درصد هزینه بابت نپذیرفتن لوایح FATF پرداخت کنند عده‌ای به دنبال آن‌اند که تحریم را به FATF گره بزنند و بگویند نپذیرفتن این لوایح تأثیری ندارد بهترین رویکرد برای مجاب کردن غرب به احیای برجام، اجرای برنامه‌های اقتصادی و تجاری است…..
  بیشتر بخوانید »

 • اما و اگرهای دلارهای آزادشده

  خبر آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در کشورهای خریدار نفت، فعالان و حتی سرمایه‌گذاران در چهارراه‌ استانبول را دست‌پاچه کرده است. …..

  بیشتر بخوانید »

 • حفاظت محیط زیست مازندران: شمار تلفات مشکوک پرندگان در تالاب میانکاله به مرز ۱۶ هزار قطعه رسید

  اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران از ادامه «تلفات غیر عادی پرندگان مهاجر» در تالاب میانکاله و خلیج گرگان خبر داد و اعلام کرد که با جمع‌آوری لاشه یک هزار و ۲۳۵ قطعه پرنده در طی شبانه روز گذشته، شمار تلفات مشکوک پرندگان در این منطقه به ۱۵ هزار و ۹۲۸ قطعه رسید…..
  بیشتر بخوانید »

 • تالار شیشه‌ای روی ریلِ فروش

  در حالی نگاه مجلسی‌ها به بازار سرمایه همچنان به عنوان یکی از ابزارهای مالی در پوشش کسری بودجه است که روند خروج نقدینگی از بورس شدت گرفته است….

  بیشتر بخوانید »

 • برجام؛ بلاتکلیفی رژیم به بازار ارز هم سرایت کرده است

  به گفته فعالان باراز ارز، میانگین نرخ دلاردر سال ۱۴۰۰ حدود ۲۳الی ۲۵هزار تومان خواهد بود…..
  بیشتر بخوانید »

 • آیا ایران واقعا از تحریم‌های آمریکا “یک تریلیون دلار” زیان دیده است؟

  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی یکشنبه سوم اسفند (۲۱ فوریه) از زیان “یک تریلیون دلاری” تحریم‌های جدید آمریکا بر اقتصاد ایران خبر داد و اعلام کرد ایالات متحده آمریکا باید غرامت بدهد…..
  بیشتر بخوانید »

 • چین واکسن اهدا می کند

  برگردان: جهان-در مبارزه با بیماری همه گیر کرونا، زیمبابوه یکی نخستین دریافت کنندگان واکسن اهدایی چین در میان ۵۸ کشور بود.

  بیشتر بخوانید »

 • در دو سال اخیر ۱۰۰ میلیارد دلار از ایران خارج شده است

  مسعود خوانساری در گفت‌وگو با وب‌سایت فرارو جزییاتی درباره این آمار ارائه نداده ولی گفته است این آمار «مستند» است و بخشی از این پول، صرف خرید مسکن در کشورهای همسایه ایران شده است.رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در دو سال گذشته، ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده است…..

  بیشتر بخوانید »

 • در سال ۱۴۰۰ دلار ارزان می‌شود یا گران؟

  بررسی عملکرد بازار ارز در سال‌های برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نشان می‌دهد که در دو سال ۸۴ و ۸۸ رشد قیمت دلار محدود بوده اما در ۹۲ با افت قیمت مواجه شده و تنها در سال ۹۶ رشد بالایی به ثبت رسانده است…..

  بیشتر بخوانید »

 • افزایش قیمت نفت، افت طلا و رشد نرخ رسمی دلار

  همزمان با افزایش قیمت جهانی نفت به بالاترین حد در ۱۳ ماه گذشته، بانک مرکزی ایران نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا را پس از چهار روز ثبات بار دیگر افزایش داد…..
  بیشتر بخوانید »

 • بدهی دولت؛ کوه یخی که نوک آن را می‌بینیم

  یا دولت باید سهم‌های باارزش‌تر را برای پرداخت بدهی‌اش به سازمان تامین اجتماعی در نظر بگیرد یا اینکه بخشی از بدهی‌اش را با واگذاری دارایی‌هایی که سریعتر نقد می‌شوند یا با پول نقد پرداخت کند……

  بیشتر بخوانید »

 • “فریادهای بی‌صدا را بشنویم”

  آمارهای رسمی نشان می‌دهد که توده‌های تهیدست جامعه بیشترین قربانیان مرگ و میر ناشی از همه گیری ویروس کرونا در کشورهستند. ریشه این فاجعه را باید در نبود عدالت اجتماعی به دلیل اجرای  برنامه‌های اقتصادی ضد ملی نظام حاکم جستجو کرد.بیشتر بخوانید »

 • افزایش قیمت‌ها را نهادینه کردند

  فقر مالی، بهداشتی و فرهنگی، بیکاری، گرانی سرسام‌آور، تورم فزاینده و شدت یافتن معضل مسکن ازجمله ره‌آوردهای حاکمیت چهل‌ساله رژیم جمهوری اسلامی برای مردم ستمدیده و بلاکشیده میهن ماست. ……
  بیشتر بخوانید »

 • صف‌های فروش؛ دغدغه ترسناک سهامداران بورس

  برخلاف تبلیغات رسمی حکومتی و سخنان بی‌پایه علی خامنه‌ای و حسن روحانی یا رویداد پرتاب موشک به فضا، وضعیت اقتصادی- اجتماعی کشور ما هرروز بحرانی‌تر می‌شود. افزون بر مشکلات ساختاری، پیامدهای شیوع ویروس کرونا ضربه‌هایی شدید بر زندگی و معیشت مردم و شئون اساسی اقتصاد ملی وارد آورده‌اند….
  بیشتر بخوانید »

 • رکورد شکنی دوباره نقدینگی در دی ماه

  نقدینگی در پایان دی ماه امسال به رقم ۳ هزار و ۲۱۶ هزار میلیارد تومان رسید.رشد نقطه به نقطۀ نقدینگی در دی ماه امسال ،در شش سال گذشته بی سابقه بوده است.همچنین پایه پولی در پایان اولین ماه زمستان از رقم ۴۱۹ هزار میلیارد تومان عبور کرد…..

  بیشتر بخوانید »

 • بیم و امید تغییر دامنه نوسان بورس

  بورس قمارخانهٔ رسمی جمهوری اسلامی است، قمارخانه‌ای که همه بُردهای آن نصیب اصحاب قدرت “نظام” که خامنه‌ای و روحانی و مشاوران‌شان در رأس آن‌اند می‌شود، و همه باخت‌های آن بر گردن مردم محروم، بی دفاع، و ستمدیده می‌ماند!….

  بیشتر بخوانید »

 • سرگردانی زیان دیدگان در بورس و دولتی که پاسخگو نیست

  سقوط شاخص بازار بورس تهران درحالی رخ داده است که پیش از این مدیران ارشد دولت با سهام‌داران حقوقی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی از سازمان بورس بازدید کرده بودند. بسیاری از افرادی که با رؤیای رسیدن به سودهای هنگفت یا حفظ ارزش دارایی‌شان و به‌دعوت سران رژیم ولایت فقیه، وارد بورس شده بودند اکنون خود را بازنده‌های بزرگ این قماربازی نابرابر می‌بینند….
  بیشتر بخوانید »

 • راغفر: مردم را تشویق کردند تا وارد قمارِ سهام شوند

  ایران در سه دهه اخیر با چالش‌های بسیاری مواجه بوده و این چالش‌ها امروز به بحران‌ها تبدیل شده اند. کارشناسان می‌گویند اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی توصیه شده توسط صندوق بین‌المللی پول اقتصاد ایران را به یک اقتصاد وابستگی وارداتی تبدیل کرده که نوع افراطی سیاست‌های نئولیبرالی در آن اجرا می شود.برخی کارشناسان اعتقاد دارند سیاست‌هایی در سه دهه اخیر اجرایی شده که کاملاً بر خلاف قانون اساسی و بر ضد طبقات متوسط و ضعیف جامعه بوده است.حسین راغفر کارشناس اقتصادی و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا معتقد است در سه دهه گذشته یک نوع سیاست اجرا شده است که حاصل آن را باید در امروز دید.در این گفت‌وگو با حسین راغفر به بررسی مسائل مبتلابه اقتصاد ایران را حاصل این تفکر در ایران می‌داند که به مراکز تصمیم گیری نفوذ کردند. در ادامه متن کامل این مصاحبه را مشاهده می‌کنید:…..

  بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا