از هر دری سخنی

 • اخراج کارگران و افزایش شدت کار کارگران همان واحد تولیدی؛ افزایش سوددهی

  تعدیل همان اخراج از کار است اما واژه‌ای محترمانه‌تر؛ البته در قانون هیچ توفیری با اخراج برای آن قائل نشده‌اند، اما امروز چنین وانمود می‌شود که وقتی می‌گویند تعدیل منظور این است: شما کاری که مستحق اخراج از کار باشد انجام نداده‌اید اما شرایط اقتصادی ایجاب می‌کند که بنگاه اقتصادی و تولیدی باید کوچک و کوچک‌تر شود تا بتواند ادامه حیات دهد.بیشتر بخوانید »

 • راغفر: کسی پاسخگوی ابهامات مولدسازی نیست

  این کارشناس اقتصادی مدعی شد: از نظر من این سازو کار گفته شده مطابق با فرمول فساد است و نکته اساسی‌تر این است که یک اراده‌ای فراتر از این مسائل تلاش می‌کند و سعی کرده در ۳ دهه اخیر ثابت کند که مردم در این جریان کاره‌ای نیستند و کسی هم به اعتراضات مردم پاسخی نمی‌دهد و اعتنایی هم به آن نمی‌کند.
  بیشتر بخوانید »

 • تلاش دولت برای مخفی‌کاری در بازار مسکن؛ کاهش قیمتی در کار نیست

  یک کارشناس بازار مسکن درباره وضعیت بازار مسکن می‌گوید: در حال حاضر آمارهای رسمی در حوزه مسکن منتشر نمی‌شود، آمار مرکز آمار نیز نشان می‌دهد که کاهش قیمتی در کار نبوده است.بیشتر بخوانید »

 • هزینه رهن یک واحد ۴۰ متری در تهران: حداقل ۲۰۰ میلیون + جدول

  مشاهدات از بازار رهن و اجاره خانه در تهران، خبر از افزایش نجومی توسط موجران می‌دهد…بیشتر بخوانید »

 • نسل‌کشی در سودان: جنایت جنگی یک شرکت نفتی

  دادگاهی برای رسیدگی به اتهام جنایت علیه بشریت از سوی شرکت نفتی سوئدی لوندین در سودان شروع شده است. این دادگاه بیش از دو و نیم سال به طول خواهد انجامید.بیشتر بخوانید »

 • لعنت به نکبت رانت‌

  گرانفروشی در این بازار هر چیزی می‌تواند نام داشته باشد مگر حمایت از کالاهای ایرانی. فروش خودرو ۷۰۰ میلیونی به قیمت بیش از ۳ میلیارد تومان هر نامی را می‌تواند یدک بکشد مگر دفاع از حقوق مصرف کننده نهایی.بیشتر بخوانید »

 • افشای فساد دولتی؟!/ پرداخت حقوق میلیاردی یک شرکت به کارمندانش

  بر اساس آخرین گزارش‌ها در سال ۱۴۰۰، میزان سرانه هزینه پرسنلی کارکنان شرکت ملی گاز ماهانه ۷۶ میلیون تومان بوده است. در واقع دولت در سال ۱۴۰۰ برای یک پرسنل شرکت ملی گاز به طور متوسط حدود یک میلیارد تومان (معادل دقیق ۹۱۲.۳ میلیون تومان) هزینه کرده است. بدیهی است که این ارقام مربوط به تمام کارکنان نمی‌شود و شامل سرانه یعنی میانگین پرداختی برای هر فرد است.بیشتر بخوانید »

 • قاچاق دام زنده ایرانی به کشورهای عربی!

  مدیرعامل اتحادیه سراسری تولیدکنندگان دام سبک گفت: دام زنده‌ی ایران به عمان، کویت و عراق از مرز خشکی و دریا قاچاق می‌شود.بیشتر بخوانید »

 • نورمن داربی‌شایر جاسوس انگلیسی که کودتای ۲۸ مرداد را طراحی کرد، که بود؟

  به مناسبت نزدیکی به تاریخ ۲۸ مرداد برخی اطلاعات طبقه‌بندی شده دولت انگلیس در ارتباط با این حادثه تاریخی در ایران افشا شده است. یکی از آنها نقش داربی‌شایر جاسوس «ام‌آی‌سیکس» است که وقتی با کودتا مخالفت شد، اصرار داشت کودتا به شکلی دیگر انجام شود. این گزارش درباره زندگی مخفیانه و پیچیده نورمن درابی‌شایر جاسوس انگلستان است.

  بیشتر بخوانید »

 • جامعه در بحران‌های مختلف فرو رفته و سودها به سمتی خاص کانالیزه می‌شود

  عمومی‌سازی هزینه‌های بازارگرایی مبتذل و خصوصی‌سازی سودهای آن برای افراد اندک است. کل جامعه در معرض بحران‌های محیط زیست، فقر، نابرابری‌های شدید، فلاکت و وابستگی‌های ذلت‌آور به خارج، بیکاری و از این قبیل چالش‌ها قرار می‌گیرد، اما سودها به سمتی خاص کانالیزه می‌شود.بیشتر بخوانید »

 • تغییر مبادی عمده صادرات جهان

  طی چند دهه اخیر تحولات عمده‌ای در مبادی صادراتی جهان شکل گرفته است. به طور مشخص چین که در ابتدای دهه ۱۹۸۰ صادراتی اندک در حد ۱۱ میلیارد دلار داشت، با رشدی شتابان به صادراتی بالغ بر ۳۵۰۰ میلیارد دلار در سال‌های اخیر رسیده است. در مقابل، اقتصاد آمریکا که طی چندین دهه بیشترین صادرات جهان، حتی در برخی مقاطع بالغ بر ۱۴ درصد سهم صادرات جهان را در اختیار داشت، اکنون در جایگاه دوم جهان است و سهم آن از صادرات جهان به ۹ درصد کاهش یافته است. در حال حاضر، کشورهای چین، آمریکا، آلمان، ژاپن، بریتانیا و فرانسه، به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان جهان محسوب می‌شوند.بیشتر بخوانید »

 • یزد با ۵۷،۹ درصد صدرنشین تورم در تیر ماه شد

  پس از یزد، چهارمحال و بختیاری (۵۶)، لرستان (۵۵٬۴)، خراسان شمالی (۵۴٬۵)، کردستان (۵۳٬۹)، آذربایجان شرقی (۵۳٬۳) و کرمانشاه (۵۲٬۲) درصد قرار داشتند.بیشتر بخوانید »

 • سقوط رتبه بانک‌های آمریکا

  موسسه رتبه‌بندی مودیز رتبه ۱۰ بانک آمریکایی را کاهش و شش بانک را تحت بررسی قرار داد.بیشتر بخوانید »

 • نیمی از جمعیت کشور زیر خط فقر مطلق هستند

  آمارها از وضعیت معیشتی مردم نگران‌کننده است؛ حالا هم یک اقتصاددان می‌گوید نیمی از جمعیت کشور زیر خط فقر مطلق قرار دارد. با وجود افت معیشت و جولان فقر در کشور اما مقامات اقتصادی از رشد اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری حرف می‌زنند. با اینحال کارشناسان در جواب آنها قاطعانه می‌گویند: رشد اقتصادی را باد نمی‌آورد.بیشتر بخوانید »

 • وام‌های نجومی به خودی‌ها زیرسایه بی‌قانونی

  تسهیلات بانکی همواره به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های تامین مالی تولید شناخته می‌شوند و بسیاری از واحدهای تولیدی برای شروع کار یا تامین سرمایه در گردش خود، نیاز به وام گرفتن از بانک‌ها دارند. از سویی دیگر، بخشی دیگر از وام‌های بانکی مثل وام‌های ازدواج، فرزندآوری، مسکن و … به  مصرف‌کنندگان نهایی یا همان خانوار می‌رسد. با این وجود، شبکه بانکی ایران در سال‌های اخیر در تامین نیاز این دو بخش با مشکل مواجه شده و همین موضوع، وام گرفتن از بانک‌ها را به چالشی بزرگ تبدیل کرده است.
  بیشتر بخوانید »

 •  رشد اقتصاد غیرمولد در دولت سیزدهم بیداد می‌کند

  همچنین گواه تحلیلگران اقتصادی موید این است که در پایان ۴ ماهِ اول سال ۱۴۰۱، کوچکترین قدمی برای تحقق «مهار تورم و رشد تولید» که شعار سال بود، برداشته نشده است. ظاهراً دولتی‌ها با تکیه بر «خود گویی و خود خندی» دلخوش به شعار‌ها و وعده و وعید‌های توخالی هستند!

  بیشتر بخوانید »

 • مستاجران به دنبال کانتینر؛ هزاران خانواده اثاثیه منزل خود را انبار کرده و بی‌خانمان شده‌اند

  طبق آمار وزارت بهداشت، جمعیت مناطق حاشیه‌نشین و سکونت‌گاه‌های غیررسمی در سال ۱۳۹۵،  برابر با ۱۰میلیون نفر و ۱۵۹هزار و ۳۵۲ نفر بود. تعداد حاشیه‌نشین‌ها در سال ۹۵، حدود ۱۳ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌داد. در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ «مجتبی یوسفی»، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت که جمعیت حاشیه‌نشین‌ها در کشور به ۲۰ میلیون نفر رسیده است. طبق این گفته‌ها، حدود ۲۴درصد جمعیت کشور حاشیه‌نشین بودند. افزایش تقریبا دو برابری تعداد حاشیه‌نشین‌ها در طول تنها ۵ سال، صدای هشدار را برای طبقات شهری به صدا در می‌آورد.بیشتر بخوانید »

 • ریال ایران ضعیف‌ترین پول جهان شد!

  ریال ایران ضعیف‌ترین واحد پولی جهان است که با یک ریال فقط ۰.۰۰۰۰۲۴ دلار آمریکا خریداری می‌شود (یا به عبارت دیگر، ۱ دلار برابر با ۴۲٫۲۷۳ ریال ایران است).بیشتر بخوانید »

 • جولان گرما و ریز گردها در شهرها

  ریزگردها روز گذشته شهرهای قم، سرخس و خواف را به تعطیلی کشاند. پرسش این است که چه برنامه و طرحی برای مقابله با خشک‌سالی، جلوگیری از هجوم ریز‌گردها، جلوگیری از خشکیدن تالاب ها و تجاوز به طبیعت وجود دارد؟

  بیشتر بخوانید »

 • مولدسازی نماد فساد کلاسیک

  در علوم اقتصادی در خصوص فساد از معادله‌ای رونمایی می‌شود که مولدسازی مصداق بارز آن است. می‌گویند، فساد مساوی است با انحصار به علاوه صلاحدید، منهای پاسخگویی. این معادله‌ای است که فساد در بطن آن شکل می‌گیرد و منابع عمومی را غارت می‌کند. در پروژه مولدسازی هر ۳این گزاره‌ها وجود دارد.بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا