از هر دری سخنی

 • همه‌چیز در خدمت طبقه بسیار ثروتمندی است که از همه مواهب برخوردارند

  او تورم را گرفتن مالیات از فقرا و دادن پول و امکان به ثروتمندان دانست و گفت: در این فضا طبقه متوسط در حال از بین رفتن است. متاسفانه شکاف طبقاتی در حال عمیق شدن است. افراد به صرف نداشتن خانه، هر روز بیشتر از روز گذشته در فشار و تنگنا قرار می‌گیرند.بیشتر بخوانید »

 • پول بدهید و محیط زیست را ویران کنید!

  از امروز هفته زمین پاک آغاز می‌شود و مدیران و مسئولان ما هم تصمیم گرفته‌اند برای گرامیداشت این هفته و حفظ محیط زیست اقداماتی انجام دهند از جمله اینکه بساط ارائه «رایگان» کیسه‌های پلاستیکی را از فروشگاه‌های زنجیره‌ای برچینند و در ازای دریافت پول آنها را در اختیار مشتریان قرار دهند.بیشتر بخوانید »

 • چشم‌انداز رشد اقتصادی و تورم

  براساس تازه‌ترین «گزارش چشم‌انداز جهان» صندوق بین‌المللی پول، رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال جاری، ۳.۳ درصد برآورد شده که ۱.۴واحد درصد پایین‌تر از رشد اقتصادی این کشور در سال قبل است.بیشتر بخوانید »

 • این چه رونقی است که شاخص فلاکت رکورد ۱۰ ساله را شکسته است؟

  سخنگوی دولت گفته در سه سال گذشته از دولت کنونی رشد اقتصادی باکیفیت در کشور رقم خورده است اگر این حرف‌ها با هدف تقویت روحیه مردم گفته می‌شود که نه تنها روحیه‌ساز نیست که مشروعیت‌سوز است و با تکذیب و انکار مشکلات، مشکلی حل نمی‌شود؛ اگر رشد بی‌کیفیت مبنای توسعه اقتصادی در دولت کنونی قرار گرفته که دولت پیشین بیش از دولت کنونی این مدل رشد را رقم زد اما همان‌گونه که رشد بی‌کیفیت در دولت پیشین موثر نبود در دولت کنونی هم همین پیامد را دارد.بیشتر بخوانید »

 • یک سوم انرژی تولیدی کشور در مسیر انتقال هدر می‌رود

  هاشم اورعی، استاد دانشگاه شریف و کارشناس انرژی معتقد است موضوع ناترازی مصرف و تولید انرژی در ایران به حدی جدی است که تا سال ۱۴۲۰ ایران تنها قادر به تولید یک سوم انرژی مورد نیاز است.

  بیشتر بخوانید »

 • بحران اقلیمی بلای جان انسان‌ها

  با وجود این، بحران اقلیمی جدی است. بر اساس آمارهای دولت آمریکا، سال گذشته سطوح دی‌اکسید کربن و متان در هوا به بالاترین حد خود رسید، در حالی که دانشمندان محاسبه می‌کنند انتشار دی‌اکسید کربن در جهان ۱.۱ درصد افزایش یافته است.گروه‌های نظارت بر دمای جهانی نتیجه گرفتند که سال گذشته گرم‌ترین سال ثبت‌شده تاکنون بوده است.

  بیشتر بخوانید »

 • سد چمشیر؛ زهره شور شد

  گزارشی از آخرین وضعیت سد چمشیر نشان می‌دهد که هشدارهای ساخت سد چمشیر به وقوع پیوسته و زمین‌های کشاورزی در آستانه نابودی است.بیشتر بخوانید »

 • هشدار دو اقتصاددان اعلام رونق اقتصادی مایه شگفتی است

  فرشاد مومنی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی که در نشست «بررسی چشم‌انداز اقتصاد ایران در ۱۴۰۳» سخن می‌گفت، از اظهارات مثبت‌گرایانه مسوولان اقتصادی دولت انتقاد کرده و آن را به نوعی «رویه‌های کوته‌نگرانه»خوانده است. بخش‌هایی از صحبت‌های این استاد دانشگاه را که وبسایت «جماران»منتشر کرده بخوانید:بیشتر بخوانید »

 • دوره انتظار خرید مسکن از ۱۰۰ سال هم گذشت

  یکی از بدترین مدل‌ها برای پرداخت وام مسکن در ایران صورت می‌گیرد که در هیچ جای دنیا کاربرد ندارد اینکه یک‌چهارم وام مسکن را به عنوان اوراق قبل از پرداخت وام اخذ کنند و عملا پرداخت نکنند و مابقی وام را مشمول ۲۳درصد سود کنند و حتی وامی که هنوز پرداخت نکرده‌اند را مشمول اقساط و سود کنند بسیار عجیب است.بیشتر بخوانید »

 • اقتصاد ایران در سال ۱۴۰۳ با بحران هایش چه خواهد کرد؟

  یک اقتصاددان با بیان اینکه اقتصاد ایران در شرف سائوپائولویی شدن است، گفت: این سائوپائولویی شدن اقتصاد اتفاق افتاده و اکنون هر روز از نیروی کار فعال کاسته می‌شود. می‌بینید الان عده‌ای به جان برق مملکت افتاده‌اند و از ماینر‌ها رمزارز تولید می‌کنند. درآمد‌های عجیب و غریبی نیز دارند. هر چه قیمت ارز را بالا می‌برند نیز به نفع آنان است.بیشتر بخوانید »

 • تیشه صنعت و معدن بر پیکر منابع طبیعی شمال خوزستان

  بررسی‌های میدانی در طی یک دهه گذشته نشان می‌دهد که رشد ویلاسازی، تبدیل زمین‌های کشاورزی به خانه باغ و معدن در مناطقی مانند ایذه، دزپارت و دیگر نقاط شمال خوزستان به بهانه ایجاد اشتغال، وارد شیب تندتری نسبت به گذشته شده است. این در حالی است که یک منبع آگاه در اداره جهاد کشاورزی ایذه ضمن تایید این خبر از وقوع یک تغییر شرایط اقلیمی تازه در دهه‌ی پیش‌رو برای ایذه و دزپارت خبر داده است.بیشتر بخوانید »

 • از فاضل خداداد تا کوروش کمپانی

  پرونده‌هایی که در این مطلب به طور گذرا به آن‌ها اشاره می‌شود گوشه‌ی کوچکی از فساد سیستماتیک در جمهوری اسلامی است. وحید مظلومین ملقب به سلطان سکه را به یاد دارید که در سال ۹۷ اعدام شد. مقام‌های قضایی معتقد بودند که او و شرکایش با جمع‌آوری گسترده‌ی سکه از بازار و کاهش دادن عرضه، به گرانی قیمت سکه دامن زدند اما پس از اعدام او بازار سکه نه تنها مهار نشد بلکه روز به روز قیمت سکه و ارز گران‌تر شد؛ دلار به ۶۰ هزار تومن رسیده و اختلاسگران اصلی بر مسند قدرت نشسته‌اند.   بیشتر بخوانید »

 • سقوط چهل هزارمی قدرت خرید ریال در برابر طلا

  می‌توان به مطالعه صورت گرفته که انتشار عمومی یافته اشاره کرد که در آن نشان داده شده بود: در حالی که قدرت خرید یک میلیون ریال در سال ۱۳۵۶ معادل دو کیلوگرم طلای خالص بوده، در سال ۱۳۹۹ این قدرت خرید به هشت صدم گرم رسیده است!بیشتر بخوانید »

 • سعید مدنی: مراسم نوروزی و تغییرات اجتماعی

  هیچ چیزی در خلاء رخ نمی‌دهد و آداب و رسوم نوروز هم در بستر اجتماعی امروز باید مورد توجه قرار گیرند که کالایی‌شدن بخش و سهم قابل توجهی از فرهنگ و زندگی را تحت تاثیر قرار داده است. اگر کسی با کالایی‌شدن مشکل دارد باید سیاست‌های لیبرال و نئولیبرالی را نقد کند که دراقتصاد، فرهنگ و اجتماع ترویج و تشویق می‌شود. کالایی‌شدن بخشی از رفتارها و مناسک نوروز تحت تاثیر سیاست‌های نئولیبرالی است که متاسفانه در اقتصاد ایران ساری و جاری است.

  بیشتر بخوانید »

 • بحران آب و ناترازی انرژی، حیات کارخانه‌ها و رؤیای توسعه کشور را نشانه گرفته است‌

  صندوق توسعه ملی پیش‌بینی می‌کند‌ تا سال ۱۴۲۰ فقط به اندازه یک‌سوم نیاز کشور‌ گاز عرضه شود. اوضاع برق هم تعریفی ندارد و مدت‌هاست نمود بارز آن، جاده‌های کم‌نور و تاریک ایران است. اما ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود و بحران آب و ناترازی برق و گاز می‌تواند به راحتی رشته صنایع و رؤیای توسعه کشور را پنبه کند.بیشتر بخوانید »

 • اعتراض پدر مرحوم مهشاد کریمی از تبرئه مدیران وقت محیط زیست و ستاد احیا

  پدر مرحوم مهشاد کریمی – خبرنگار فقید ایسنا – با اعتراض به تبرئه مدیران دولتی وقت در پرونده حادثه واژگونی مرگبار خبرنگاران محیط زیست در ارومیه، خواستار تجدیدنظر در حکم پرونده شد.بیشتر بخوانید »

 • زمین‌خواری ۱۰۰۰ میلیاردی آیت الله صدیقی و پسران

  ۴۲۰۰ متر از زمین‌های مدرسه علمیه امام خمینی تهران به شرکت کاظم صدیقی و پسران منتقل شده است

  کاظم صدیقی اکنون امام جمعه موقت تهران، مؤسس و تولیت حوزه علمیه امام خمینی، نائب‌رئیس شورای مدیریت حوزه علمیه تهران، رئیس سابق دادسرا و دادگاه عالی انتظامی قضات و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر است. صدیقی که روزی گفته بود فقر نتیجه بی‌دینی است و چند روزه از بین می‌رود، راست می‌گفت چون توانسته در مدت ۱ سال به این ثروت افسانه‌ای دست یابد.

  بیشتر بخوانید »

 • احمد توکلی: فساد در کشور به آخرین مرحله وارد شده است

  در مرحلهٔ بعد «فساد سیستمی و شبکه‌ای و بعد قانونی می‌شود» و در نهایت فساد به مرحله‌ای می‌رسد که جمهوری اسلامی اکنون در آن مرحله قرار دارد. او در توضیح بیشتر درباره این «مرحله» گفت: «یعنی دولتی‌ها مُسَخر می‌شوند. مسخر کردن هم راه‌های مختلف دارد و این مرحله تقریباً مرحله آخر است و ما اکنون وارد آن شده‌ایم.

  بیشتر بخوانید »

 • چین آمریکا را حذف می کند! جنگ بر سر هوش مصنوعی

  ظاهراً دولت چین طرح «حذف آمریکا» را در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور و مهر ۱۴۰۱) تدوین کرده است، درست در همان زمانی که ایالات متحده سخت‌گیری به صنعت تراشه‌ی چین را افزایش داد و تحریم‌هایی سخت برای شرکت‌های چینی نظیر SMIC در نظر گرفت.بیشتر بخوانید »

 • رازگشایی از وقفه ۲ ساله ارائه آمار فقر

  آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که خط فقر برای خانوارهای تهرانی ۳۰ میلیون تومان را رد کرده‌است. در حالی که روز به روز به تعداد قربانی‌های سونامی فقر در ایران افزوده می‌شود اما مراکز آماری کشور در سکوت خبری به سر می‌برند.بیشتر بخوانید »

دکمه بازگشت به بالا